Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) YTB ile Çalışmaları Genişletiyor!
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ankara’da bir dizi görüşmeler hayata geçirdi.
 Bir kaç sorunlar ve teklifler ile ilgili gerçekleştirilen görüşlerde DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Türkiye Temsilciliği İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, Başkanvekili İbrahim Agara, İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Osman Hatipoğlu, DATÜB Bursa İl Temsilciliği Başkanı Paşa Alihan ve Başkan Yardımcısı Orhan Faik katıldı. İlk önce Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ‘nı ziyaret eden heyet yeni atanan başkan Abdullah Eren’ i yeni görevi münasebetiyle tebrik etti.
DATÜB ‘ün yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren Gürcistan’da eğitim almakta olan gençlerin durumları, gençlik projelerin devamlılığı ile ilgili bilgi aldı. Dünya Ahıska Türkleri Birliği genel sekreteri Fuat Uçar günümüzde Ahıskalı gençlerin yaşadıkları ülkelerde Yerinde Burslandırma programı çerçevesinde başarılı öğrencilere burs verilmesine büyük ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.
Daha çok sayıda gencimizin burslandırma sistemlerinden yararlanması için inisiyatifin sağlanmasını rica etti. Bununla birlikte, günümüzde 200’den fazla doktorun diploma denkliklerinin verilmesine ihtiyaç duyduğunu belirttik. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, doktorların diplomaları ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve YÖK ile birlikte kısa sürede çalışmaların hızlandırılacağını ve bu meselenin nihai çözümüne kavuşturulması için elinden gelen desteği vereceğini ifade etti.
2019 yılında Ahıskalı Türklerin Sürgününün 75. anma yılını YTB ile birlikte DATÜB’ün koordine etmesini ve Ankara’da geniş çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla bir anma programının hayata geçirilebileceğini teklif etti.
Yukarıda belirtilen tüm konularla ilgili yapılan konuşmaların sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.İstisnai Vatandaşlıkların Verilmesi Hızlandırıldı!
11.09.2018 tarihinde Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin Ankara’daki görüşmelerinden biri de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirildi.
 Görüşmeye,DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, Başkanvekili İbrahim Agara, İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Osman Hatipoğlu, DATÜB Bursa İl Temsilciliği Başkanı Paşa Alihan ve Başkan Yardımcısı Orhan Faik katıldı.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner 28 binden fazla Ahıskalı Türkün istisnai vatandaşlık başvurusunun Genel Müdürlüğüne ulaştığı bilgisini verdi.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Engin Sarıibrahim ve Nüfus ve Vatandaşlık Daire Başkanı Nuri Gezici, bize gelen başvurulardan 17 binden fazlasının artık Genel Müdürlük tarafından onaylandığını,   9 binden fazla müracaatın ise işlemlerinin bittiğini ve yakın günlerde sonuçların ilan edileceğini ifade etti.
DATÜB Heyetinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde gerçekleştiği toplantıda aşağıdaki konular ele alınmıştır:
    1. 2017 yılı Ekim ayında başvuru yapmış, beklemede olan kişilerin listesi onaylanmış olup, bir hafta içerisinde tescilleri yapılarak vatandaşlıkları açıklanacaktır.
    2. İstisnai Vatandaşlık listelerinde ismi çıkmayanların Göç İdaresi İl Müdürlüklerine müracaatları devam edecektir.
 3. 3. ve 4. Listelerde ismi çıkan kişilerin Göç İdaresi İl Müdürlüklerinde bulunan belgeleri Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğüne transferi yeniden sağlanacaktır.
4.Vatandaşlık başvurularında doğum belgelerinin asıllarının alınması yine devam ettirilecektir. Bunun sahteciliğe karşı önlem alındığı vurgulanmıştır. Ancak kişiler  ihtiyaç duydukları zaman Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürlüklerine başvurarak doğum belgesinin tasdikli halinin bir nüshasını alabilecekler.
  5.  Mevcut ikamet İzninin süresi bitmiş ve uzun dönem ikameti halen elde edememiş kişilerin yabancı T.C. Kimlik numaralarının aktif hale getirilmesi için illere bilgi verildiği belirtilmiştir.
   6. Ahıska Türklerine uygulanan İstisnai Vatandaşlık sürecinde,  evrakların temininde ve Vatandaşlık başvurusu için alınan randevu tarihinin uzaması sebebiyle bazı belgelere konulan 6 aylık geçerlilik süresinden dolayı  yaşanan mağduriyetin giderilmesi için,  mazeretini gösteren kişilerin listesi tutularak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.
7. Türkiye’ye anne veya babasının pasaportu üzerinde gelen ve 18 yaşından küçük çocuklar için bekarlık belgesi almak isteyenler, İl Göç İdarelerine ebeveynlerinin belgeleri ile birlikte müracaat etmeleri halinde araştırmanın sonucunda bekarlık belgesi elde edilebilecektir beyanında bulunmuşlardır.