BİR BAŞKADIR AHISKA SEVDASI !!!

14 Kasım 1944 Ahıska’da sürgüne ve soykırıma uğradığımız sırada kimimiz ana kucağında, kimimiz 10 yaşındaydık . Bir buçuk ay süren sürgün yollarında açlıktan, soğuktan ve hastalıktan kimimiz annemizi, kimimiz babamızı ,en yakın sevdiklerimizi kaybettik, çocuk olmamıza rağmen yaşadığımız o insanlık faciasını hala unutamadık.  Aramızdan bir çoğu bu hasretle eski  Sovyet topraklarında gurbette hayata veda ettiler . Doğduğumuz, dünyaya geldiğimiz  Ahıska topraklarına bir gün döneceğiz ümidi ile inançlarını hiç bir zaman kaybetmediler. Aradan 74 yıl geçti ama içimizdeki vatan hasreti bitmedi ve hiç bir zaman bitmeyecektir.  Ahıska bizim ebedi vatanımızdır. Bizler Ahıskada  Gürci milleti ile omuz omuza vererek, dostça ve kardeşçe yaşadık. Babalarımız ve dedelerimiz Gürcistan devletine hiç bir zaman ihanet etmemiştir, aksine her zaman yardımcı olmuşlardır. 1941 2.Dünya Savaşında vatan savunması denildiği zaman 20-40 yaş arası 30.000 erkeğimiz savaşa gitmiş kadınlarımız ve kızlarımız arka cephede ordumuza maddi ve manevi destekte bulunmuşlardır.Bunca fedakarlıkta bulunan bir topluma böyle bir haksızlık yapılmamalıydı.14 kasım 1944 Ahıska sürgünü sebebi olmayan haksız ve hukuksuz Gürcistan devleti tarafından işlenmiş bir insanlık suçudur, medeni bir Devlet kendi vatandaşına böyle bir haksızlık yapmamalıdır ve yapamaz.Türk ve müslüman suçlaması ile Ahıskada bir topluma karşı yargısız infaz yapılmıştır. Sürgünden  74 yıl sonra  Gürcistan devleti Ahıskada yapılan insanlık dramını ve ayıbını sona erdirmek için gerekli çalışmalar yapmamaktadır, aksine Ahıskalıların Ahıskaya yerleşmesini engellemektedir.

Gürcistan devleti Ahıskaya dönmek isteyen eski vatandaşları ve onların çocuklarına kucak açması, kayıtsız şartsız yerleştirilmesini sağlamalıdır.Aksi takdirde sürgünü gerçekleştiren zalimlerin suçuna ortak olur.

Biz Ahıska doğumlu vatandaşlar olarak Gürcistan hükümetinden taleplerimiz şunlardır;

1-) Ata yurdumuz Ahıskaya dönme talebimiz olumlu karşılanmalıdır.

2-)1944 sürgün kararnamesinde sürülenlerin Türk olarak ifade edilmiştir, o halde geri dönüşümüzü’de Türk adımız ile kabul etmelisiniz .
3-)1944 sürgün öncesi yaşadıklarımız Ahıska’nın köy ve ilçelerine yerleşmek en doğal hakkımızdır .
4-)Dönmek isteyen Ahıskalıların vatandaşlık ve diğer işlemleri zorlaştırılmamalı, aksine kolaylaştırılmalı onları öz vatandaşları olarak kabul etmeli .
5-) 2007 tarihli Gürcistan parlemantosundan çıkarılan geriye dönüş yasası bir daha gözden geçirilerek gereksiz belgeler istenmeden kayıtsız şartsız uygulamaya konulmalıdır.

6-) Gürcistan Devleti Ahıskalıları, Ahıska topraklarına geri dönüşü tanımalıdır ve sağlamalıdır.Önemli olan haksız yere sürülmüş Ahıska Türklerinin Haklarının geri iade edilmesidir.Giden olur mu? Kaç kişi gider? veya giden olmaz mı ? bu durum artık Ahıskalılara kalmış bir meseledir.

NOT: Yüzlerce Ahıskada doğmuş Sürgün’ü bizzat yaşamış vatandaşlarımızın talebi üzerine kaleme alınmıştır…

DATÜB TÜRKİYE İCRA KOMİTESİ BAŞKAN VEKİLİ

İBRAHİM AGARA

25.08.2018.