DÜNYA AHISKA TÜRKLERİ BİRLİĞİ 3. OLAĞAN GENEL KURULU.

DATÜB 3 olağan genel kurul toplantısı 04.11.2017 tarihinde Kazakıstan/Almatı şehrinde Kazakistan otelinde dünyanın 9 ülkesinden seçilmiş 70 delegeden 65 delegenin katılımıyla açıldı.
Genel kurul gündemi divan heyetinin seçimiyle başladı. Divana Sedir Eyıbov , İbrahim Agara ve İbrahim Mamatov seçildi.
Faaliyet raporuyla ilgili söz alan DATÜB Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov şu ifadeleri kullandı.


Kongreyi özellikle Kazakistan’da yapmak istediklerini, Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin tarafından ana vatanlarından sürülen Ahıska Türklerinin yaklaşık yüzde 40’ının bu ülkeye göç ettiğini söyledi.
Etkinliğe 9 ülkeden toplam 70 delegenin 65’inin yanı sıra 500’e yakın Ahıska Türkünün de katıldığını ifade eden Kassanov, genel kurulda geçen dönem neler yaptıklarını, gelecekte neler yapacaklarını konuştuklarını söyledi.
“Yeni dönemde hedefimiz Ahıska Türklerinin ana vatanlarına, Gürcistan’a dönmesi. Sovyet zamanında bizi sürgüne uğrattılar. Sovyetler Birliği döneminde bir gecede yurtlarından sürgün edilen 126 bin Ahıska Türkünün geri dönüşü konusundaki mücadelemizi sürdürüyoruz. Gürcistan, Ahıska Türklerinin vatanlarına geri dönüşünü Avrupa Konseyi’ne taahhüt etmesine rağmen herhangi bir somut adım atmadığını belirtti. Ben de bizzat Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile görüştüm. Onlara zarar vermeyeceğimiz, dost olacağımız, yanlarında olacağımızı hep söyledik ancak onlar bize şüphe ile bakıyor.” Kassanov, kendilerinin Ahıska bölgesinde 40’tan fazla aile için ev aldıklarını ve onları oraya yerleştirdiklerini kaydederek, ancak bu kişilere hala baskıların sürdüğünü bildirdi.
Sayın Kassanov, kendilerinin Ahıska Türklerinin vatanlarına dönme konusunda sürekli çalışma yaptıklarını, Avrupa Konseyi’nde ve diğer uluslararası platformlarda bu konuyu gündeme getirdiklerini söyledi. Bu süreçte Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu ve kendilerine yardım ettiğini dile getiren Kassanov, birçok sıkıntıyı Türk yetkililerinin hallettiğini vurguladı.
“Amacımız bütün Ahıska Türklerinin Ahıskaya dönmesi değil, haklarımızın geri iadesi, Gürcistan vatandaşı kimliğini almak, Ahıska bizim ata yurdumuzdur, bin yıldan fazla yaşamışlardır, o topraklarda ciddi şekilde hakkımız var, o hakkımızın tüm çabalarımızla peşinde olacağız ve hakkımızı alacağız.” diye konuştu. DATÜB olarak çok güçlü olduklarını belirterek, çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini bildirdi.

“Allah Türkiye’ye zeval vermesin”

“Ahıska Türklerinin hayatı özellikle AK Parti sonrası tarihi bir dönüm yaşadı. Cumhurbaşkanımız Erdoğan bize doğrudan sahip çıktı. . Allah Türkiye’yi korusun, Türkiye’ye zeval vermesin. Sadece son 2 yılda savaş bölgesinde kalan, evleri yıkılan, çadırlarda yaşayan Ahıskalı 730 aile Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleştirildi.
Ana Vatanımız iskansız göç etmiş, 10 yıldan fazla süredir burada kalan ancak vatandaşlık hakkı, çalışma izni olmayan Ahıska Türklerine Cumhurbaşkanımızın talimatı, Bakanlar Kurulu’nun kararı, İçişleri Bakanımızın direktifleriyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından son bir aydan beri kimlikler verilmeye başlandı.” bugün vatandaşlık hakkı alabilmek için bekleme süresini geçen kişi sayısının tespit ettikleri kadarıyla 23 bini aşkın olduğunu belirterek, bunun daha çok olabileceğini bildirdi. Türkiye’de yaşayan Ahıskalı sayısının 70 bine yaklaştığını ancak bu sayının çok daha yüksek olabileceğini vurguladı.

Ahıska Türklerinin yaşadıkları ülkelerde güçlü olmalarını, çocuklarının kaliteli eğitim almasını hedeflediklerini belirterek, bulundukları ülkelerde siyasette ve bürokraside üst yerlerde yer almak istediklerini söyledi. Dünyanın farklı yerlerinde savaş bölgelerinde, sıkıntı içinde yaşayan Ahıskalıların bulunduğunu anımsatan bu kişilerin Türkiye’nin doğu bölgesinde, Kars, Ardahan, Iğdır gibi yerlerde boş alanlara yerleştirilebileceğini ifade etti.

Faaliyet raporunu bitirdi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.
2014-2017 yılları arası DATÜB mali raporunu DATÜB Denetim Kurulu Başkanı Latifşa Asanov okudu. Denetim Kurulu raporu oylamaya sunulmuş ve kabul edilmiştir.
Dünya Ahıska Türkleri Birliği tüzüğünde değişikliklerin yapılması konusunda öneri oylamaya sunulmuştur. Değişiklik yapılacak olan yeni Statü genel kurul huzurunda okunmuştur.

  1. Tüzükte “Ahıska Türkleri” ibaresi yerine “Ahıskalı Türkler” ibaresinin yazılmasına,
  2. Tüzükten “Mesket” ibaresinin çıkarılmasına ve sadece “Ahıskalı Türkler” ibaresinin kullanılmasına,
  3. Genel Başkana verilen beş kişilik delege kontejanının Türkiye’deki Ahıska Türkleri davasına sahip çıkan ve uzun yıllar bu davaya hizmet eden 1944 öncesi Türkiye’ye göç etmiş Ahıskalı Türklere verilmesine,
  4. Gençlik Kolları Komisyonunun eklenmesi önerilmiştir.

Yukarıda ifade edilen tüzük değişiklikleri oylamaya sunuldu, Statünün tümü üzerinde değişiklikler yapılmasına karar verilmiştir. Değişiklik yapılan yeni statü Genel Kurul huzurunda okunmuş ve oy birliği ile kabul edilmiştir.
Genel Başkan Seçimi
Dokuz ülkeden gelen Ahıska Türkleri delegelerinin DATÜB Genel Başkanlığına Ziyatdin Kassanov’u teklif ettiler. Bu teklif Genel Kurulda oylamaya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.
DATÜB Genel Başkanı Ziyetdin Kassanov yeni seçilecek yönetim kurulu ve denetim kurulu listesini genel kurula sundu. Sunulan liste Genel Kurul tarafından oy birliği ile kabul edildi. Genel kurula hitaben teşekkür konuşması yaparak, genel kurul kapandı.
İkinci yarısında toplantıya davet edilen konuklar birer konuşma yaptılar. Genel Kurulu’na Almatı Vali Yardımcısı Arman Kırıkbayev, TBMM İdari Amiri AK Parti Çorum Milletvekili Sayın Salim Uslu, Dışişleri Bakanlığı Kültür, Doğu Avrupa ve Asya’dan Sorumlu, İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Şefik Vural Altay, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçisi Sayın Nevzat Uyanık, Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Destek Hizmetleri Daire Başkanı Suat Beylur, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kazakistan Program Koordinatörü Evren Rutbil, Erzincan Üzümlü İlçesi Kaymakamı Fatih Acar ve Türkiye Maarif Vakfı Asya Pasifik Koordinatörü Harun Küçükaladağlı, Almatı Müftüsü Nurbek Esmaganbetov ve dünyanın birçok ülkesinden Ahıska Türkleri Derneği temsilcileri katılmıştır.
TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, güçlenen ve büyüyen Türkiye’nin Suriyelileri ve Ahıska Türklerini kabul edebildiğini söyledi. Ahıska Türkleri arasında siyasi birliktelik olmadığına dikkati çeken Uslu, yoğun olarak dünyanın 9 ülkesinde yaşayan Ahıska Türklerinin bir olması gerektiğini vurguladı. Uslu, Türkiye’nin bu kapsamda yaptıkları faaliyetlerden bahsederek, “Türkiye, artık ana vatan olarak görülüyor.” dedi.

DATÜB’ün Ahıskalıların yaşadığı siyasi lider boşluğunu doldurabileceğini dile getiren Uslu, Türkiye’nin Ahıskalılara her zaman sahip çıkacağını, onların her zaman yanında olacağını sözlerine ekledi.

 

Programın sonunda tüm misafirler ve ülkelerden katılan heyetler onuruna DATÜB Genel Başkan Ziyatdin Kassanov tarafından verilen resepsiyonla sona ermiştir.

 

Saygılarımla

İZMİR DATÜB TEMSİLCİSİ

İZMİR AHISKA TÜRKLERİ DERNEĞİ BAŞKANI

  1. İBRAHİM AGARA