Ahıska Türkleri Sürgün ve Soykırımının 73.Yıl Dönümü
14 Kasım 1944’de Sovyet şovenist lider Stalin’in emri ile suçsuz ve mazlum Türk toplumu “sınır güvenliğini tehdit ettikleri” bahanesi ile sürgün edilmiştir. 20-40 yaş Ahıska’lı gençler 2.Dünya savaşındayken birkaç saat içerisinde anneleri , babaları, yaşlı, hasta, çocuk demeden hayvan vagonlarına silah zoru ile tıka basa doldurularak Orta Asya ve Sibirya’ya gönderildi. Bir buçuk ay süren yolculukta ve sonrası açlıktan , hastalıktan, soğuktan 17.000 i çocuk olmak üzere 30.000 den fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Türk düşmanı Stalin asıl amacı bu Türk toplumunu yok etmek, haritadan silmek, soykırım yapmaktı.
Sürgün esnasında ve sonrasında her Ahıska’lı aile mutlaka yakınını, akrabasını kaybetmiştir. Hiçbir suçlu olmayan halk ; insanlık dışı bir şekilde ata yurtlarından sökülüp atıldı. Yıllarca edindikleri mal ve mülklerini bırakarak ne olduğunu, nedenini bile anlamadan , nereye gittiklerini dahi bilmeden , meçhul bir yola çıkarılmışlardır. Aileler bölünmüş,anne bir vagonda, baba bir vagonda, çocuklar başka bir vagonda sürülmüşlerdir. Sağ salim sürgün yerlerine ulaşanlar uzun süre birbirlerini aramışlardır.Yok edilmeye mahkum edilen Ahıska’lı Türkler birbirlerine sımsıkı kenetlendiler, yıkılmadılar, dilenci olmadılar, vatan hasretiyle yıllarca mücadele ettiler. Gururla çalışarak kimseye boyun eğmediler , diz çökmediler.
Ahıska Türklerinin bu azmini gören Rus KGB 1989 yılında Özbekistan’da Ahıska Türkleri ile Özbek Türklerini birbirine düşürdü. 100 den fazla günahsız insanımızın ölümüyle sonuçlanan bu olay sonrası 100.000 e yakın Ahıska’lı Özbekistan’dan ikinci bir sürgüne maruz kalarak Dünyanın üç kıtası ve dokuz ülkesine dağıldı.Gürcistan 2007 yılında Ahıska Türklerinin Gürcistan’a dönmesini ön geren bir yasa kabul etmesine rağmen , Avrupa Birliğine verdiği sözü tutmamış, aslı astarı olmayan bahaneler ile ata yurdumuz Ahıska’ya dönüşümüzü engellemiştir ve hala da engellemektedir.
Son üç yılda DATÜB ‘ün özel çabaları ile Ahıska’da 40 a yakın ev alınmasına ve bu evlere Ahıska’lı ailelerin yerleştirilmesine rağmen devlet tarafından baskılar uygulanmaktadır. Birlik ve beraberlik içerisinde DATÜB çatısı altında Ahıska davasını sürdüreceğimizi , bu kutsal davadan asla ve asla vazgeçmeyeceğimizi bildirmek isterim. Ahıska topraklarına geri dönüş ile ilgili başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Türkiye Devletinin yardım ve desteklerini bekliyoruz. 14 Kasım 1944 yılı Türk tarihine kara bir leke olarak geçen ,yüreklere kanla yazılan sürgün, soykırım günümüzdür. İnsanlık facialarımızın ,İnsanlık ayıbının dert ve çilelerimizin başlangıç günüdür.Kimsenin görmediği, duymadığı, dünyanın kör ve sağır olduğu bir gündür 14 Kasım. Anaların dul, çocukların yetim, sevgililerin ayrıldığı gündür. Hain Sovyet Devletinin kendi tebaasına ihanet ettiği, arzularının ve hayallerinin karardığı gündür. Mazlum, masum ve suçsuz insanların cansız bedenlerinin vagonlardan ıssız çöllere atıldığı gündür.Ölülerimizin her tarafta bırakıldığı , mezarların ziyaretten kesildiği gündür. Kardeşlerin birbirine hasret kaldığı, bayramlarımız yasa döndüğü Ahıska bağrında yatan atalarımızın mezarındaki kemiklerin sızladığı gündür bugün. Ahıska Türklerine karşı yapılan insanlık dramını , insanlık ayıbını ve soykırımını ,14 Kaım 1944 tarihini UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ. Bu duygular ile 73 yıl önce sürgünde hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Allahtan Rahmet diliyoruz. Allah milletimize bir daha böyle acılar göstermesin ve sürgün hayatımız artık bitirsin.
DATÜB Ege Bölgesi Temsilcisi – İzmir Ahıska Türkleri Derneği
Başkanı Dr. İbrahim AGARA