Ahıska Türkleri Uzun Dönem İkhamet İzini Düzenlemesi İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler

Yıllardır Ahıska Türkleri Türkiyede ikhamet teskeresi ,çalışma izni,Sağlık sigortası ve diğer sorunlarla karşı karşıya kalmıştırlar. Yabancılara uygulanan şartlar Ahıskalılarada uygulandı halbuki Ahıskalılar Türkiyeye TBMM nin 3835 sayılı kanunu birinci maddesine göre iskansız göç etmiş ve anavatanlarına yerleşmek amacıyla göç etmişlerdir.Yabancılar ise Türkiyeye para kazanmak ,evlilik yapmak bir kaç sene çalışarak geri dönmek amacıyla  gelmişlerdir .Tüm görüşmelerimizde Ahıskalılara kolaylık sağlansın diğerlerinden farklı davranılsın diye istekde bulunmuştuk. Bu genelge ile İç İşleri Bakanlığı göç idaresi Genelmüdürlüğü Ahıska Türklerini diğer yabancı uyruklardan ayırarak çok önemli kolaylıklar sağlamıştır.Olmazsa olmaz sürgün belgesi babasının veya dedesinin doğum belgesi gibi belgeler artık çok önem taşımamaktadır.Sağlık sigortası için kişi başı ödenecek paralar kaldırılmış ailede bir kişinin çalıştığı takdirde tüm aile bireyleri sağlık sigortasından yararlanabilcektir.Bu genelgenin çıkmasında büyük emeği geçen DATÜB Başkanı Ziyatdin KASSANOV ve Göç İdaresi genelmüdürlüğünün büyük hizmetleri vardır.Halkımız adına Teşekkür ederiz.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)Genel Başkanı Sayın Ziyatdin KASSANOV’un Göç İdaresi Genel Müdürüyle bir yılı aşkın yaptığı görüşmelerde Türkiye’ye serbest göçle gelen halkımızın kimseye ihtiyaç duymadan, aracılara para vermeden rahat bir şekilde İkamet edebilmeleri  ve istedikleri kadar kalabilmeleri  için bu çalışmalar yapıldı. Gayemiz gelecekte halkımızın tek bir seferde uzatma yapmadan,  çeşitli evraklar istenmeden, uzun süreli ikamete başvurarak Türkiye’de rahat bir şekilde kalabilmesidir. Son olarak DATÜB Heyeti Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde son bir kez daha görüşme yapmıştır.        Bunun için,

01.01.2017 tarihinden önce Türkiye’ye giriş yapan  bütün Ahıska Türkleri daha önce alınan kısa dönem ikamet tezkeresi almış veya hiç ikamet tezkeresi olmayan Ahıskalıların bugünden itibaren uzun dönem ikamet iznine başvurabileceklerdir.

, 15.08.2017 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde 15.08.2017 tarihinden sonra müracaatlar kabul edilmeyecektir.Başvurular, uzun dönem ikamet izni başvuruları için www.goc.gov.tr adresinde yer alan e-İkamet linki üzerinden randevu alacaklardır. Randevu tarihinde ikamet ettikleri ilin İl Göç İdaresi Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.

Ahıska türkü olmasına rağmen elinde sürgün belgesi pasaport ve diğer eksik belgelerden dolayı müracaat edemeyenler Göç İdaresi İl Müdürlüklerine şahsen müracaat ederek, valiliklerde bulunan Göç İl Müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar tarafından Ahıska Türkü olduğu ispatlananlar da bu haktan yararlanacaklardır.

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER:

➢ Başvuru Dilekçesi (01.01.2017 tarihinden önce Türkiyeye giriş yaptım tarafıma uzun dönem ikhamet verilmesini talep ediyorum)

➢ Tebligat Formu (Ahıskalıdan uzun dönem ikhamet izni müracadının alındığını ilşkin ik nuhsa teblik belgesi)

➢ Taahhütname (Ahıskalının kimlik ve diğer belgelerinin tam ve doğru olduğunu beyan eder bu belgelerin asılsız ve gerçek dışı olduğunu gösteren herhangi bir durumda tarafıma uygulanacak  yasal  işlemleri kabul ediyorum )

➢ Hakkında Bilgi Alınabilecek Kişiler Formu (Aşağıdaki bilgileri bulunan Ahıskalının baş rolde yer alan bilgileri ve kimlik bilgilerinin doğruluğunun kabulünün Ahıskalının olabilecek adres değişikliği doğa bilecek tüm durumlardan sorumlu olacağımı taahüt ederim. Taahüt veren kişi Türk vatandaşı olması gerekli ve sadece bir kişiye taahüt verebilecek)

Bu belgeler İzmir Göç İdaresi Tarafından Temin Edilecektir.

➢pasaport ya da  pasaport yerine geçen belge veya  uyruğunda bulunduğu ülke kimlik belgesi,

➢varsa ikamet izni belgesinin fotokopisi,

➢Adli sicil belgesi,(Adliyeden veya Nüfüs müdürlüklerinden alınacak.)

➢4 Adet fotoğraf ( Son 6 ay içerisinde çekilmiş, önden yüzü açık, fonu beyaz, dijital hali genişlik 220 piksel, yükseklik 290 ve biyometrik olmalıdır.

Not:

1-Bu işlemlerin yapılması için şahısların İl Göç Müdürlüklerinin dışında aracılara itibar etmeden, bedel ödemeden gerçekleştirilebilirsiniz.

2-Bu uzun dönem ikamet izni alanlar 5 yılı doldurduysa, Vatandaşlık için başvurusunu yapabilecektir.

Bu kartla seçme , seçilme ve askerlik hariç bütün haklardan yararlanabiliyor.

 

ÇALIŞMA İZNİ

Uzun dönem ikamet izni sahibi Ahıska Türkleri süresiz çalışma iznine hakkına sahiptir. başvurdukları takdirde çalışma izni verilecektir.

Çalışma izni alanlar,Genel  Sağlık Sigortası haklarından Aile fertleriyle beraber yararlanır.

 

Not: 01.01.2017 tarihinden sonra Türkiye’ye giriş yapmış Ahıska Türkleri uzun dönem  ikamet Teskeresine müracaat edecekler.Göç idaresinde komisyon oluşturulup soy tespiti yapılarak uzun dönem ikamet verilecek.

Daha önce ikamet teskerisi almış, şuanda yurt dışında bulunan ikamet süresi bitmiş Ahıskalılar 15/08/2017 tarihine kadar müracat ettikleri takdirde uzun dönem ikamet alabilcekler.

 

Uzun dönem ikhamet izni düzenlemsi 15.08.2017 tarihine kadar geçerlidir.Bu tarihten sonra müraced edenler uzun dönem ikamet alamayacaklar.Bu çalışmalar bitince Türk vatandaşlığına Başvuruları hızlı bir şekilde başlatılacaktır.

 

Bu çalışmalarda Bizlerden yardımını esirgemeyen İçişleri Bakanlığına, Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne ve DATÜB Başkanlığına teşekkürü bir borç biliriz, Milletimize hayırlı olsun!!!

 

 

Dr.İbrahim Agara

İzmir Dernek Başkanı