IMG-20151116-WA0022 Birkaç gün önce Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Bursa’da ikamet eden göçmen Ahıska Türklerini ziyaret ederek birlik mesajı verdi. Sonra da Ahıskalıları sıraya koyarak kişi başı birer poşet gıda yardımı yaptı. Ne diyelim Allah razı olsun. Yardımın verilmesi yöntemi bizim kanımıza çok dokundu. Daha önce de Bursa’da kurban ve Ramazan bayramında gurur kırıcı bu yardım yöntemi bazı dernekler ve belediyeler tarafından yapılmıştı ama böyle bir uygulamanın Büyükşehir tarafından yapılması çok ağırımıza gitti. Peygamber efendimizin sağ elin verdiğini sol el görmemelidir hadisi şeriflerinde anlatılmak istenen şeyin insanların yaptığı ya da yapacağı maddi yardımların gizli olması gerektiğidir. İnsanların yaptıkları yardımları reklam etmesi başkalarına duyurması hoş olmaz. Üstelik yardım alan insanların gururları da kırılır. Bu nedenle gizli olması daha faziletlidir. Allah’ın bilmesi yeterlidir. Başkalarının bilmesine gerek yok.

Ahıskalılar çok gururlu bir Türk toplumudur. O sıraya giren insanlar eskiden hep birilerine yardımlar ederdiler. Yoksulun, yetimin, sakatın ve yardıma ihtiyacı olanlara maddi ve manevi yardımda bulunmuşlardır.                                                                                                   Bugünlerde bu duruma düşmelerinin sebebi; zamanında çalışma izinlerinin verilmemesi, çalışma izinlerinin olmadığı için insanlar çalışamıyor ve para kazanamıyorlar. Yıllardır vatandaşlık haklarının verilmemesi ve çalışamaz duruma düşmeleri insanlarımızı yoksul duruma düşürmüş verilen o bir poşet erzağa muhtaç bırakmıştır. Emeklilik haklarının tanınmaması yaşlı ve bakıma ihtiyacı olan insanlarımızı zora sokmuştur.

Bizim sizden istediğimiz verilecek bir poşet gıda yardımı ve kurban bayramında verilecek bir kilo et değildir. Evrensel insan haklarımızı istiyoruz. TBMM 38-35 sayılı kanuna göre vatandaşlık hakalarımızın ve diğer haklarımızın verilmesini istiyoruz.

Dr. İbrahim AGARA

İzmir Ahıska Türkleri Derneği Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here