kazakistan

Kazakistan’ın Buril köyünde hırsızlık için girdiği evdeki küçük çocuğu öldüren genç, köydeki kazaklarla Ahıska Türklerini karşı karşıya getirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’ın Jambul ili Buril köyünde 5 yaşındaki Kazak çocuğun öldürülme olayı ülkede çeşitli etnik gruplar arasında gerginliğin artmasına neden oldu.

Çarşamba günü Buril köyünün yüzlerce sakini protesto yürüyüşü düzenleyerek, Kazak çocuğun ölümünden sorumlu tutulan genç ve Mesheti (Ahıska) Türk ailesinin köyü terk etmesini talep etti.

Bunun yanında protestocular 16 Şubat’ta bu Ahıska Türkü ailenin evine saldırı hazırlığında olan ve polis tarafından tutuklanan Kazakların serbest bırakılmasını istedi.

Güvenlik güçlerinin köyde geniş önlemler aldığı bildiriliyor.

Resmi raporlara göre, 15 Şubat’ta Duyşenbek isimli 5 yaşındaki bir Kazak çocuk kendi evinde öldürüldü. 16 Şubat’ta bu cinayeti işleme suçundan Ahıksa Türkü aileden 18 yaşındaki Dursun Kavazoğlu tutuklandı. Polis, ön sorgulamada şahsın cinayeti kendisinin yaptığını itiraf ettiğini açıkladı.

Polis raporuna göre, Dursun Kavazoğlu Kazak ailenin evine hırsızlık için girdi. Ailenin 5 yaşındaki çocuğunun olaya tanık olması üzerine hırsız Kavazoğlu çocuğu öldürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here