Ahıska`da yaşayan Ermenilere Rusya pasaportları verildiğini bilmeyen yok. Gürcistan resmi dairelerinin buna gıkı çıkmazken Ahıska`ya göç eden yurdun asıl sahibi Ahıska`lı Türklere ülkede çifte vatandaşlık yasağını bahane ederek vatandaşlık hususunda ipe un sarmaktadır. Biz Ahıskalı Türkler diyoruz ki, tarihte Gürcü halkı Ermenilerle değil, Kıpçak Türkleri ile güçlenmiştir. Ata-babalarımızın yardımı ile Kurucu IV David ve Tamara Gürcü halkını ihya etmiş, ülke sınırlarını genişletmiştir. Kıpçak Atabekler her zaman Gürcü halkına saygılı davranmıştır. Fakat “komşu” Ermenistan her fırsatta “toprak iddialarını” hatırlatıp durmaktadır.  Sinsi planlarını saman altından su gibi yürütmektedir. Bunlardan biri de maalesef haberde geçtiği gibi Cavahetiya`yı Gürcistandan koparma istekleri.

Ahıskalı Türkler olarak Gürcistan`dan temennimiz şudur. Bu topraklardan 70 sene önce sürülen insanlara fırsat verin de ata-babalarının mezarları, mescitleri ve zorla dışarı atıldıkları baba ocaklarına dönsünler. Gürcü ihtiyarların ağlayarak söyledikleri “siz gittiniz bereket gitti” ağıtları son bulsun. Bölgeye huzur gelsin. Ahıskalılardan kimseye zarar gelmediği için Amerika bile görevdaşlık ve topluma sinerji kaynağı olarak 12000 nüfusu ülkesine götürdü. Bu insanlar cana -can katan, ihya eden insanlar olduğu içindir.  Siz de bunların vatanlarına dönmelerine fırsat verin de bu güzel mekan sahipsiz lokma gibi onun bunun iştahını kabartmasın.

Ermenilerin Cavahetiya sorunu şimdilik zayıf olmalarına rağmen Gürcistanı rahatsız etmektedir. Nitekim sinek küçükse de mide bulandırmaya devam edecektir. Yarın karnı tok, sırtı pek olunca Osmanlı`ya, Azerbaycan halkına yaptıklarından daha kötüsünü yapacakları onların tarihlerinden bellidir. Geç olmadan Gürcistan Ahıskalı Türklerle bölgeyi garanti altına almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here