Görüntü Dökümü : – Katılımcılardan detaylar – Erzincan Valisi ve protokolün programa gelişi – Sinevizyon gösterisi – Vali ve eşinin gelişi – Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyaddin Kassanov konuşması – Erzincan Valisi Süleyman Kahraman’ın konuşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koordinasyonunda Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri için ‘Birlik, beraberlik ve dayanışma yemeği’ verildi.

Ahıska Türkleri Yemekte BuluştuGörüntü Dökümü : – Katılımcılardan detaylar –Erzincan Valisi ve protokolün programa gelişi – Sinevizyon gösterisi – Vali ve eşinin gelişi – Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyaddin Kassanov konuşması – Erzincan Valisi Süleyman Kahraman‘ın konuşmasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun koordinasyonunda Ukrayna‘dan Türkiye‘ye getirilerek Erzincan‘ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri için ‘Birlik, beraberlik ve dayanışma yemeği’ verildi.

Erzincan Valiliği, Üzümlü Belediyesi ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen programında konuşan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Ahıska Türkleriiçin tüm imkanlarını seferber ettiklerini ve daima yanlarında olduklarını söyledi.

Ahıska Türklerinin tek suçlarının Müslüman ve Türk olmak olduğunu belirten Kahraman, şöyle konuştu:

‘Ahıskalı soydaşlarımıza, kardeşlerimize evimizi ve gönlümüzü açmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Haksızlığa, zulme ve baskılara boyun eğmeyen Ahıskalı kardeşlerimizi şehricanda, Erzincan‘da ağırlıyoruz. Bizimle aynı dili konuşan, aynı türküleri söyleyen aynı kıbleye secde eden soydaşlarımızı, şehrimizde ağırlamanın sevinci içerisindeyiz. Erzincanlı vatandaşlarımız, kardeşlerimiz geçmişte olduğu gibi şimdi degüler yüzleriyle, yardım severlikleriyle misafirlerimizi en iyi şekilde karşılamışlardır. Toplamda 580 aile olmak üzere yaklaşık 3 bin Ahıskalı kardeşimiz ilimize yerleştirilecektir. 3 bin kardeşimiz değil 300 bin kardeşimiz de olsa, 3 milyon da olsa biz Ahıskalı kardeşlerimizi her zaman bağrımıza basacağız. Çünkü bu millet ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu yapacak güç ve kudrete sahiptir. Bundan sonra bizim görevimiz size iyi yaşam koşulları sunup, sizin evlerinize gelip misafiriniz olmak.’

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyaddin Kassanov da Ahıska TürklerininÜzümlü ilçesine yerleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

Ahıskalıların iki kere şiddetli sürgüne uğradığını ve üçüncü defa da çok güzel şartlardaErzincan‘a yerleştiklerini ifade eden Kassanov, ‘İnşallah bu da son olacak. Geçen gün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde bize ‘Ahıska Türkleri daha mezara kadar burada duracak inşallah’ dedi. Ahıskalı demek uzaydan veya başka bir yerden gelen insan değil. Bizim kültürümüz aynı. Bu sabah burada yaptığımız kahvaltı, aynen geldiğimiz yerde de yapılıyor. Aynı yemekler, aynı kültür her şey aynı. Ona göre biz doğrudan öz memleketimize, kendi kardeşlerimizin yanına geldik’ diye konuştu.

Programda, Ahıska Türklerinin yaşadığı sürgünleri anlatan sinevizyon gösterisi de sunulurken, yapılması planlanan eğlence ve müzik bölümü son günlerde yaşanan terör olaylarından dolayı iptal edildi.

Etkinliğe, Erzincan AK Parti Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram,Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Üzümlü İlçe Kaymakamı Fatih Acar,Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, AK Parti İl Başkanı Orhan Bulut, protokol üyeleri ve Ahıskalı aileler katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here