fft261_mf11718780Sovyetlerin lideri Stalin tarafından 1944 yılında Ahıska’dan sürgün edilen ve yıllarca komünizm yönetiminde yaşayan Ahıska Türkleri, komünizm dağıldıktan sonra bazı aileler Türkiye’ye geldiler.
Aileleri ile beraber Türkiye’de olan ve üniversite de okuyan gençler Seydikemer ve FethiyeKaymakamlığının düzenlediği davette bir araya geldiler. Seydikemer ve Fethiye Kaymakamlığı işbirliği ile Bizim Ahıska Kültür Derneğinin destekleriyle düzenlenen Sürgünün 71. Yılında Ahıska Türklerinin Çocukları Fethiye’de Buluşuyor programı kapsamında, ilçe girişinde karşılanarak,Saklıkent kanyonu, Letoon Antik Kenti, gibi birçok tarihi yerleri ziyaret ettiler.
Öğrenciler yağmurun yağmasına rağmen halay çekip, bar oyunlarını oynadılar.
Ziyaret sırasında görevli Ali Ekinci ve Kadıköy mahalle Muhtarı Ali Gök öğrencilere eşlik edip; ilçenin tarihi geçmişi, gelenek görenekleri ve turizm açısından da önemli bir konumda olduğu hakkında ile bilgiler verdi.
Fethiye Orman İşletme Müdürlüğünde yapılan Ahıska Türkleri konulu konferansa , Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yunus Zeyrek, Yazar Saadet Atalay, Seydikemer İlçe Milli eğitim Müdürü Ferah San, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiye Yörük Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ve 1944 yılında Sürülen Ahıska Türklerin Çocukları katıldı. Sürgünün 71. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Zeyrek konferans verdi. Konferans sonrasında; Seydikemer Kaymakamlığınca konferansa katılan 85 öğrenciye ” Ahıska gül idi gitti ” kitabını hediye edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here