unnamedTürklerinin  Cemiyeti9’uncu Olağan kongresi İbrahim Mamedov ilk turda yeniden başkan seçildi.
Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türklerinin bölgelerde seçmiş olduğu delegelerin temsil ettiği 9. Olağan kongre 4 Nisan 2015 Cumartesi günü’de yapıldı. Kongreye Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Meral Barlas, Dünya Ahıska Türkleri Başkan Yardımcısı Sadyr Eibov, Rusya Uluslararası Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti başkanı Cavit Aliyev, Azerbaycan’ın değişik illerinden seçilen delegeler ve davetliler katıldı. Kongre geçici divan kurulu başkanlığına Cemeseddin Ahmedov seçildi. Açılış konuşmasını başkan İbrahim Memmedov yaptı. Konuşmasına davetlileri selamlayarak başlayan Memmedov yeni seçilecek başkanın milletimize ve davamıza hayırlı olması dileklerinde bulundu. Daha sonra Cemiyet başkanı görevde bulunduğu üç sene içerisinde yapılan işerle ilgili faaliyet raporunu sundu. Rapor katılımcılar tarafından olumlu olarak değerlendirildi. Oy birliği ile aklandı.
Seçim oylamasına mevcut başkan İbrahim Memvmedov ile beraber Halit Halilov, Sabircan Celilov ve bir zamanlar cemiyete başkanlık etmiş olan İbrahim Burhanov da katıldı. Adaylar 5’er dakikalık süre içerisinde neden başkan seçilmeleri gerektiğini ve gelecekte yapacakları çalışmalar hakkında seçim konuşması yaptı. İbrahim Memmedov seçim konuşmasında yeniden Cemiyete başkan seçildiği takdirde öncelikli konu olarak vatana geri dönüş izni (repatriant statüsü) alan 1800 kişinin ve 462 ailenin vatana göç ettirilmesi olduğunu belirtti. Ayrıca 20’e kadar ahıskalı öğrencinin de Gürcistan universitelerine öğretim görmeleri için gönderileceklerini ve bununla ilgili olarak Ahıska Universitesi rektörü ile görüştüklerini bildirdi.
Vatan Cemiyeti başkanlığı seçim oylamasına Azerbaycan’ın değişik illerinden seçilen 309’a karşı 278 delege katıldı. Seçim 2 saat devam etti. Halit Halilov 93, Sabircan Celilov 13, İbrahim Burhanov 11 oy alırken İbrahim Memmedov 161 oyla yeniden Ahıska Türkleri ‘VATAN’ Cemiyetinin başkanı seçildi. Başkan konuşmasında milletimize yeniden güvenerek kendisini başkan seçtiklerinden dolayı teşekkür ederek, Ahıskalı Türklerin güvenini sonuna kadar kullanarak var gücünü milletimizin Ahıska’ya yerleştirilmesi için harcayacağını söyledi. Ayrıca diğer başkan adaylarına da seçim konuşması zamanı verdikleri vaatleri yerine getirmek için şansları olduğunu, bunu birlikte yapabileceklerini ve millete hizmet edebilmek için cemiyete başkan ve ya yönetim kurulu üyesi şartının aranmadığını bildirdi. İbrahim Memmedov bugüne kadar Vatan Cemiyetinin dünya ahıska turkleri cemiyetleri ile sık ilişkide olduklarını ve bundan sonrada devam edeceklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here