Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Gürcistan’a yaptığı ziyaretin ilk gününde Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze, Eğitim Bakanı Tamar Sanikidze ve Mülteciler ve İskan Bakanı Sozar Subari ile bir görüşme gerçekleştirdi.

YTB Başkanı Bülbül, Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıskalı soydaşlarımızın vatandaşı oldukları ülke vatandaşlığından çıkması için Gürcistan’ın belirlediği 2 yıllık sürenin çok kısa bir süre olduğunu belirterek, bu şartın ya tamamen kaldırılması ya da 5 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıska Türklerinin uyumu konusunda Gürcistan makamlarıyla her türlü işbirliğine hazır olduğunu ifade eden YTB Başkanı Bülbül, “Şu ana kadar Ahıska’ya dönmek isteyenlerin sayısı sadece 9 bin civarında. Türkiye, son üç yılda 2 milyon civarında Suriyeli mülteciyi misafir etti. Dolayısıyla Gürcistan 9 bin Ahıskalıyı çok kolay Ahıska’ya yerleştirebilir” şeklinde konuştu.

ytb gurcistanÖte yandan Gürcistan Diaspora Bakanı Gale Dumbadze, Bülbül ile görüşmesinde Türkiye’nin Diaspora tecrübesinden yararlanmak istediklerini belirtti. Gürcistan’ın yurtdışında bulunan Gürcü diasporasıyla sosyal ve ekonomik ilişkiler geliştirmek istediğini kaydeden Dumbadze, Türkiye’nin ve bu konuda çalışan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın kendilerine yardımcı olmasını istediklerini ifade etti.

YTB Başkanı Bülbül ise Türkiye’nin Gürcistan’ı her zaman dost bir ülke gördüğünü ve toprak bütünlüğünü savunduğunu hatırlatarak, “Ülkemiz kendi diaspora tecrübesini Gürcistan’a aktarmaya hazırdır” dedi.

Bülbül ve beraberindeki heyet Gürcistan ziyaretinin ilk gününde ayrıca Gürcü-Türk İşadamları Derneği’ni de ziyaret ederek vatandaşlarımızın sorunlarını dinledi. YTB Başkanı aynı gün Tiflis Yunus Emre Kültür Merkezi’ni de ziyaret ederek burada Gürcü Türkologlar ile Türkçe kursu alan Gürcü öğrencilerle görüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here