200x200-images-stories-izmirli-ahiskalilar-kirgizistan-daki-saldiriyi-kinadi1944 yılı Ahıska’dan haksız yere Türk ve Müslüman suçlamasıyla sürgün edilen Ahıska Türkleri 70 yıldır dünyanın 9 ülkesinde  sürgünde, tüm insanı haklardan yoksun, hayatta kalma mücadelesi vermekteler. Sovyet rejimi yıllarında kendilerine yapılan haksızlıkları ve asimilasyon politikalarını Sovyetler Birligi’nin 1990 yılında dağılmasından sonra da devam etmektedir .Hatta Sovyetler Birliği zamanın da verilen pasaportlar geçerli sayılmıyor. Rusyada   Ahıskalılara karşı Kanunsuz vatandaş muamelesi yapılıyor. Bu nedendir ki 15.000 Ahıskalı ABD ye göç etmek durumunda kaldılar.

Dilimiz, dinimiz, örf,  adet ve geleneklerimiz ile aynı olmayan Rusya, Ukrayna, Gürcistan devletlerinin Ahıska Türklerine karsı tutumunu kınıyoruz, ama fazla yadırgamıyoruz. .Yadırgadığımız ana vatanımız Türkiye de ki ve ata yurdumuz Ahıska da ki sorunlarımızın giderilmemesi veya görmezlikten gelinmesi.

  • 1989 yılı Özbekistan da Ahıska Türklerine karşı yapılan soykırım sonucu Ahıska Türkleri Türkiye gündemine geldi. TBMM de komisyon kuruldu Ahıska Türklerinin Sovyetler Birliğinde ki zor durumu göz önüne alınarak, 1992 yılında TBMM 38 35 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye’ye kabulü ve iskanına dahil kanun kabul etti. Böylelikle T.C. devleti Ahıska Türklerine sahip cıktı.’’Siz sahipsiz değilsiniz ,sahibiniz Türkiyedir dediler . 150 aile devlet yolu ile Iğdıra getirilerek yerleştirildi. 1993 yılında rahmetli Turgut ÖZAL’ın vefatından sonra kanun askıya alındı..Bu kanunu göz önüne alarak zor durumda olan Ahıskalı aileler kendi imkanları ile turist olarak ana vatanları  Türkiye ‘ye çeşitli il ve ilçelerine yerleştiler.2013 yılı sonu itibariyle 28 bin kişi zor şartlar altında T.C. vatandaşlığı almışlardır.Bir o kadar da 5 yıldır ikamet teskeresi ile çalışma izni olmadan kendi ana vatanlarında  kaçak durumda ailesine bakmak için çeşitli yollardan ekmek bulmaya, ayakta kalmaya mecbur bırakılmışlardır. Sovyet rejimin de Türk suçlaması ile sürülen hor görülen Ahıskalılar, Türkiye de yabancı muamelesi görüyorlar. Suriyelilere kucak açanlar Ahıska Türklerinin sorunlarını görmezden geliyorlar veya bu zorlukları suni şekilde yaratarak Türkiye’ye göç etmelerini engelliyorlar. Rusya Ukrayna arasındaki savaşta ortada kalan 10bine yakın Ahıskalı ya  kapılarını kapattılar.Halbuki Suriye de savaş vardiya 1.milyon Suriyeli ülkemize sığınmışlardır.Aynı durumda olan 10bin Türk Türkiye’ye gelseydi ne olurdu?Bu gelişmeler insanlarımızı  ümitsizliğe ve hayal kırıklığına uğratmaktadır.

 

2) Bir diğer problem Ahıska Türklerini ata yurdu Ahıska topraklarına dönmeleridir. Gürcistan devleti bu göçün gerçekleşmesi için imkan vermemektedir. Gürcistan devleti 1999 yılında Avrupa Konseyine üyelik müracaatın de 2011 yılında Ahıska Türklerinin Ahıskaya göç tamamen çözülmüş olacağına dahil verdiği sözü tutmamıştır.15bine yakın Ahıskalı geri dönüş için gerekli belgeleri  Gürcü dilinde hazırlayarak Gürcistan büyük elçiliklerine sunmalarına rağmen, 2014 yılı sonu itibari ile bu kanun’a göre göç eden aile yok. Hali hazırda kendi imkanları ile göç etmiş ve Ahıska  köylerine yerleşmiş 50 aile bulunmaktadır. Zor şartlar altında ‘’İkamet teskeresi, vatandaşlık hakları tanınmıyor. İşten çıkarılmalar ,çocukların eğitimi ,sağlık ve diğer sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır’’.Gürcistan devleri buna benzer zorluklarla Ahıska Türklerine karşı yıldırma, bıktırma siyaseti yapmaktadır.İnsanlarımızı güvensizlik ve ümitsizlik içine itmektedir.Türkiye’ye karşıda oyalama siyaseti güttüğü anlaşılmaktadır. Ana vatanımız Türkiye de ve ata yurdumuz Gürcistan da ki zorluklar karşısında Ahıska Türkleri ne yapacaklarını şaşırmış, güvensizlik ve ümitsizliklere kapılmışlardır.

Her şeye rağmen tüm zorlukları göze alarak ana tanımız Türkiye’ye göç etmekte görüyorum.

Biz bu ülkenin öz ve öz vatandaşıyız. Vatandaşlık cüzdanının cebimizde değil kalbimizde taşırız. Türkiye Cumhuriyetinden tek istediğimiz TBMM’nin 3835 sayılı kanununu iskansız göç etmiş, kendi imkanlarıyla ana vatanına göç eden Ahıskalı ailelere uygulamasını istiyoruz.

Gürcistan bizim ata yurdumuz, bu dava bizim namusumuz, şerefimizdir. Davamızdan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Zorlukları göz önüne alarak ata yurdumuzu şenlendirmek hepimizin borcudur. Göç eden ailelere maddi ve manevi destek vermemiz gerekiyor. Ata yurdumuza geri dönmemizde yanımıza başta Türkiye olmak üzere, Rusya, Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetler devlet büyüklerini de almamız gerekiyor. Bu devletlerin, Gürcistan devletiyle diplomatik çalışmalar sonucunda Ahıskay’a göç gerçekleşir ve kalıcı olur.

Ümitsizliğe, güvensizliğe kapılmak yok Allah yardımcımız olsun.

 

 

17.03.2015

DATÜB Meclis Üyesi

İzmir Ahıskalılar Derneği Başkanı

Dr. İbrahim AGARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here