19/02/2015

volkanbozkrAVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ    SAYIN VOLKAN BOZKIR’A katılımları Türkiye yeni Avrupa Birliği İletişim stratejisine ilişkin olarak sivil toplum kuruluşlarının değerlendirilmeye alınması amacı ile 19.02.2015 tarihinde İzmir Konak Atatürk Kültür Merkezinde Sivil Toplumlarla dialog toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan İzmir Ahıska Türkleri Derneği Yönetim Kurulu adına konuşma yapan İbrahim AGARA :

İzmir’e hoşgeldiniz.Ahıska Türkleri camiası adına sizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz. İzmir Ahıska TürkleriTürkiye’nin bir an önce Avrupa Birliğine girmesini destekliyorlar ve gönülden istiyorlar. Bu konuda başta sizSayın Bakanımız olmak üzere hükümetimizin çalışmalarını beğeniyoruz ve destekliyoruz. Sayın Bakanım sizin de bildiğiniz gibi; Dünyanın on farklı ülkesinde beşyüzbinden fazla Ahıska Türkünün yaşadığını,son yetmiş yılda iki kez sürgün ve soykırıma uğramış Türk toplumudur.
1-Son dönemde Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmalarda 10.000e yakın Ahıska Türkü maddi ve manevi zarar görmüş olup,Slavyanski-Doneski’de yaşayan aileler evlerini ve yurtlarını terketmek zorunda kalmışlardır.Türkiye’deki Ahıskalı Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yardım çağrıları yapılmasına rağmen;Türkiye Hükümeti tarafından,kendi soyumuzdan olan bu insanlara maalesef gereken değer ve destek gösterilmemiştir.Üzülerek belirtiriz ki; Suriyelilere açtığımız kapılarımızı Ahıskalılara açamadık.2-Avrupa konseyi,Gürcistan devletinin 1999 yılında üyeliğe kabulünde Ahıska Türklerinin vatanlarına geri dönmelerine ön koşul koymasına rağmen Gürcistan hükümeti 2011 yılında tamamlanması gereken süre ağırdan alınmış ve engeller çıkarması sonucu Ahıskalıların geriye dönmeleri hayal olduğunu düşünmeye başladılar.2008 yılında Gürcistan hükümeti geriye dönüş yasası çıkarmış 14000 insan dönmek için müracat etmiş sadece 1200 kişiye geri gönüş statüsü verilmiş.Bu insanlarında vatanlarına dönmelerine Gürcistan devleti engel olmaktadır.Sayın bakanım bu iki önemli konuyla ilgili başta siz sayın bakanımız ve Tc hükümetinden acil adımlar atmanızı Ukrayna daki zor durumda kalan ve Gürcistan tarafından geriye dönüş statüsü verilen ailelerin Ahıskaya yerleştirmekte yardımcı olmanızı saygılarımızla arz ederiz.

İZMİR AHISKA TÜRKLERİ DERNEĞİ BAŞKANI                                                                       DR. İBRAHİM AGARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here