İZMİRDE AHISKA PARKI AÇILDI
Toki konutları Ahıska kent Menemen de dünyada ilk Ahıska Türkleri abidesi yanında Ahıska toprakları anısına Menemen belediyesi tarafından yaptırılan Ahıska parkının açılışı 23/11/2014 pazar günü derneğimiz tarafından sürgünün 70.yılı anma proğramı sonrasında gerçekleştirildi.Yüzlerce Ahıskalı ve konut hak sahiplerinin bulunduğu açılış töreninde duygusal anlar yaşandı.Ahıska toprakları uğrunda ve mecburi yolculuğu muhtelif dönemlerinde canlarını feda eden şehitlerimizin aziz hatıraları için dikilen sürgün abidesinede çelenk konuldu.Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak minnet ve rahmet ile andık.
Menemen Belediyesine davamıza gösterdiği yakın ilğiden dolayı camiamız adına sonsuz teşekkürlerimize borç biliriz.
Ahıska Türkleri Dernek Başkanı
Dr:İbrahim Agara

Sürgün. Sadece dilde söylenmesi bile zor olan bu kelimeyi yaşan Türklerin bir adı da Ahıskalı Türklerdir. Onlar kendi vatanlarında, öz yurtlarından, yuvalarında zorla koparılarak hayvan trenlerinde karlı kış ayında sürgüne uğratıldılar. Sadece onların değil tarihin de hafızasından silemedikleri o gün o ay o yıl 14 Kasım 1944.

Yaşadıkları o acıları ne kitaplara sığar nede kalem yazmaya dayanır. Her bir ailenin acıklı, hüzünlü bir hikayesi vardır. Hiç tanımadıklar diyarlarda, hiç bilmedikleri memleketlerde, hiç bilmedikleri bir yerde yaşamaya zorlandılar. İnsan gibi yaşamaya değil, tabiri caizse hayvan gibi yaşamaya mecbur kılındılar.

Zaten yollarda nice canlar, nice isimler yok olup gittiler. Kefensiz, mezarsız, yersiz, yurtsuz. Fakat onlar bizim gizli kahramanlarımızdır. Belki onların yüzlerini kimse hatırlamıyordur, belki adlar bu dünyadan unutulup gitti ancak onların hazin hikayeleri kaldı. Unutulmadı.. Unutulmayacakta..

Bu acılar yetmedi, geldikleri ülkelerde zor şartlarda yaşarken, alışık olmadığı iklim, hastalık nice canlar aldı. Sürgünde trenlerde canlarını yitirenler çoğu yerde geçse de, burada hastalıktan, açlıktan, soğuktan hayatlarını kaybedenler çak az yerde diler getiriliyor. Bizim millet hem sürgünde hem sonradan çok canlarını kaybetti. Onları unutmadık.. Unutmayacağız..

Zaten bir sürgün yetmedi, milletim 1989 yılında Özbekistan Fergane vadisinde yine sürgüne uğradı oda yetmedi 2005 yılında Krasnadar bölgesinde yine zulüm işkence gördü. Oda yetmedi Kırgızistan da çıkan iç çatışmada bizim mazlum millet zarar gördü. İnanmayacaksınız ama oda yetmedi Ukrayna da son zamanlarda çıkan çatışmada yine bizim millet evinden eşiğinden oldu. Ve halen öz vatanlarına dönemeyen, dünyanın dört bir tarafına dağılmış mazlum milletim, halkım.

Sovyetler dağıldıktan sonra Ahıska Türklerine yaşattıkları o insan dışı vahşiliği yavaş yavaş gün yüzüne çıkartmaya başlandı. O zaman anaşıldı ki, Ahıskalı Türkler ne zulümler görmüş yaşmış. İşte o zamandan bu yana Ahıska Türklerini hem Ana Vatan Türkiye de hem de tüm dünyada anlatılmağa, tanıtılmağa başlandı. Her 14 Kasımda Sürgün günü anılmağa, yaşanmış haksızlığı dile getirmeye başladık.

İzmir olarak 23 Kasımda Menemen bölgesinde bulunan Ahıska Kentte Ahıska Türklerinin sürgünün 70. Yıl anma programı düzenlendi. O programda İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İbrahim AGARA Bey konuşma yaptı. Konuşmasında Ahıska Türklerinin tarihi sürecini dününü, bu gününü anlattı. Sadece sürgünü anmak değil aynı zamanda Ahıska Türklerinin günümüz sorunların dile getirdi. Ana Vatan Türkiye’de Ahıska Türklerinin yaşadkları oturum(ikamet) izni almakta çıkarılan zorluklara ve sorunlarına, aynı zamanda çalışma izninin verilmemesine değinerek hükümete seslendi. Türkiye ülkeye bir şekilde gelmiş Suriyelilere verilen imtiyazların Ahıska Türklerine de verilmesini talep etti. Ayrıca İbrahim Bey Vatan Ahıska’ya dönüş yolunda bütün halkı el birliğine davet etti. Vatan mücadelesi daha yeni başlıyor bitmedi dedi.

Programda ayrca Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman DEMİRCİ de konuşma yaptı. Konuşmasında sesinizi duyura bilmek için birlik olmanız gerek, örgütlenmeniz gerek diyerek Ahıska Türklerini birliğe beraberliğe çağırış yaptı.

Ahıska Türkleri hakkında araştırma yapan, tez konusu Ahıska Türleri olan Gediz Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Betül DURMAZ da konuşma yaptı. Betül hanım Ahıska Türklerinin günümüzde kendi aralarındaki parçalanmadan, bölünmüşlükten bahsederek esas yaramız olan yere dokundu. Genellikle bu gibi sorunların olmaması gerektiğini dile getirdi. Zaten bunca acı yaşanmış bunca zulüm görmüz bir halkın birlik olmasına değindi.  Ayrıca büyüklerin öz çocuklarına, torunlarına yaşadıkları acıda olsa o anları anlatmaları gerektiğine de vurgu yaptı. Çünkü günü günden o sürgünü yaşamış büyüklerimizi kaybettiğimizden ve onlarla birlikte nice tarihi olaylar kaybolduğundan söz açarak bunları kayıt altına alınmasının bir daha altını çizdi.

Öğrencilerin programda katksı vardı.  Almina ALİYEVA Fuad AZĞURLU’nun ‘’Ahıska Türküsü’’ adlı şiirini, Turana İSMAİLOĞLU ise Yunus ZEYREk’in ‘’Ahıskam’’ adlı şiirini okudular. Ayrıca programda Ahıska’da doğmuş, 14 Kasım 1944 yılında sürgünü yaşamış tarihin canlı şahitleri olan Süleyman AHISKALI’ya, İlimdar AGARA’ya, Saaddin AHISKA’ya plaket taktim edildi.

Bana göre en programda en dokunaklı an programın birinci hissesinin sonuna gelindiğinde dilek ve temenniler konusunda bir büyüğümüze söz verildiğinde Cevad dedemizin konuşması oldu.  Cevad dede Türkiye hükümetinden, Türk milletinden razı olduğunu dile getirdi. Fakat sitemi ve serzenişi oldu. Dede bize toprak versin, çalışma izni versin biz vatanımızda her işi yapmaya hazırız. Zaten onca zulüm yaşadık Vatanda yaşadığım sıkıntı benim için hiçbir şeydir.  Ölürken Türk vatandaşı olarak gözlerimi bu dünyaya yummak istiyorum diyordu. Öz ana vatanımda bana yabancı muamelesi yapılmasını kaldıramıyorum diyerek dile getiriyordu yüreğindeki sözleri.  O kadar dokunaklı ve içten konuştu ki, salonda oturanların bazıları göz yaşlarına hakim olamadılar.

Programın ikinci kısmında orada bulunan Ahıskalı ailelerin ve gelen misafirlerin de eşliğinde Sürgünde hayatlarını kaybetmiş Ahıskalı Türklerin anısına dünyada ilk deva İzmir’de Ahıska Kentte koyulmuş Ahıska Sürgün Anıtının önüne çelenk koyuldu. Hemen akabinde Menemen Belediyesinin katkılarıyla yapılmış Ahıska Parkın açılış kurdelesi kesildi.

 

 

Turana İSMAİLOĞLU

23.11.2014 – iZMİR

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here