DATÜB AHISKA KALESİNDE

Tiflis’te yapılan Sürgünün 70. Yıldönümünde Uluslararası Konferansın sona ermesinden sonra Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Heyeti Ahıska Kalesini de ziyaret etti. Kaleye uzun süreden beri gelmemiş olanlar kalenin restorasyondan sonraki halini çok beğendiklerini ifade ettiler. Ecdadımızın yadigarı olan Ahıska Kalesinde Osmanlı’dan kalen Ahmediye Camisi önünde objektiflerin karşısına geçen heyetten bir bölüm Ahıskalılar, “Biz kaleye girdiğimizde özellikle 1829 yılından 1940’lı yıllara kadar dedelerimize yapılan işkenceleri hatırlıyoruz. Burada Ruslar bizim ecdadımıza inanılmaz baskılar altında işkenceler yapılmıştır. Bunları unutmamız söz konusu bile değil. Biz vatana dönüş mücadelesi verirken ecdadımıza yapılanları asla unutmayacağız. Bunun hesabını verecek sorumluların varisleri ecdadın torunlarına haklarını geri iade etmelidir” dediler.

Er ya da geç ellerinden haksız yere alınan tarihi bu haklara geri kazanacaklarını ifade eden Ahıskalılar dünyada hiçbir zaman zulüm yapanların yanına yaptıkları kar kalmamıştır. Eninde sonunda bir şekilde cezasını çekmişlerdir diyerek Ahıska Türklerine yapılan bu haksızlığında sonunda bedeli ödettirileceğini vurguladılar.

Kaleyi gezen DATÜB heyeti Ahmediye camisine girdiklerinde geçmişte bu kalede, sürgün esnasında, sürgünden sonra açlıktan ölen şehitlerimizin ve tüm geçmişlerimizin ruhuna Fatiha okudular.

TEILEN
Önceki İçerikTiflis Sonuç Bildirgesi
Sonraki İçerikBAŞSAĞLIĞI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here