201410195150_afisSÜRGÜNÜN 70. YILINDA BURSA’DA MİTİNG YAPILIYOR

BURSA’DA YAŞAYAN AHISKALILAR SÜRGÜNÜN 70. YILDÖNÜMÜNDE SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN FOMARA MEYDANINA İNİYOR.

Bursa’da yaşayan Ahıskalı Türkler 14 Kasım 1944 yılında yaşadıkları büyük sürgünün 70. Yıldönümü vesilesi ile Bursa’da Fomara meydanında toplanmaya hazırlanıyorlar. Asırlardır yaşadıkları Gürcistan’ın Ahıska ve köylerinden yani ata dede topraklarından bir gece içinde hiçbir gerekçe gösterilmemeksizin birkaç saat içinde köy meydanlarında toplayarak, Ahıska’da hayvan taşınan vagonlara yüklenerek trenle uzun bir yolculuktan sonra Orta Asya steplerine sürüldüler. Sovyet resmi rakamlarına göre 86 bin Ahıska Türkü sürüldüğü belirtilmektedir.
Yine Sovyet resmi rakamlarında 40 bin kadar Ahıskalı genç ise Askere alınarak cephede Almanlara karşı savaşmaktaydı. Buna göre sürgün yaşamış Ahıskalıların sayısı 126 bindir. (Ahıskalı Türklerin araştırmalarına göre bu sayı 200 binleri bulmaktadır) Bunlardan 17 bin kadarı yolda sürgün esnasında hayatını kaybetmiştir. Buna askerde cephedeki ölümlerde eklenirse yine resmi rakamlara göre 126 binden 37 bin kadarı hayatını kaybetmiştir. Bu da sebepsiz bir yere sürgün yaşayan mazlum bir halkın soykırımı olarak adlandırılmasına yetecek sebep olsa gerek.

1915 olaylarını 26 ülkenin parlamentosu soykırım olarak nitelendirdiğine göre 1944 Ahıska Türklerinin de sürgününün bir soykırım olduğunu haykırmak için Türkiye’de yaşayan Ahıskalılar yaşadıkları şehirlerde çeşitli etkinliklerle sürgünün 70. Yıldönümünü anmaya hazırlanıyorlar. Türkiye’ye gelenlerden 80 bin kadar Ahıskalıdan yarısına yakını Bursa’da yaşıyor. Birçok derneklerin olduğu Bursa’da dernek bazında değil hepsinin bağlı bulunduğu çatı örgüt DATÜB adına yapılan organizasyon ile 9 Kasım 2014 Pazar günü saat 14’te Fomara meydanında toplanılıyor. Ahıska davasına gönül veren tüm Ahıskalıların ve Ahıska dostlarının katılmasını bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here