DATÜB UKRAYNA SORUNUNU DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Geçtiğimiz bir iki gün içinde Ukrayna’da Hükümet güvenlik güçleri ile Rus milisler arasında yeniden başlayan çatışmaların alevlenmesi ile bölgede yaşayan Ahıska Türkleri zor durumda kaldı.

DATÜB (Dünya Ahıska Türkleri Birliği) Yönetimi Ukrayna’dan gelen tedirgin edici haberler üzerine Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri, Gürcistan ve Avrupa Konseyi ilgili merciler ile irtibata geçerek sorunları dile getiriyorlar

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Çin Halk Cumhuriyeti dönüşünde mola verdiği Kazakistan’da havaalanında, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov’un randevu talebini kabul ederek Ukrayna’daki durum hakkında bir süre görüştü.

Kassanov, acil olarak Ukrayna’daki sıcak çatışmaların ortasında kalan Ahıska Türklerinin durumlarının ağır olduğunu ve can kaybı olmadan insanlarımızı çatışma bölgesinden daha güvenli bölgelere yerleştirmek için yardım talebinde bulundu. Ahıskalıların amaçlarının Gürcistan’daki Vatanımız olan Ahıska’ya dönmek istediklerini ancak şu aşamada bunun gerçekleşmesinin zor olduğunu hatırlatarak gerekirse Türkiye’ye transferlerinin sağlanmasını istedi.

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu durumun aciliyetini anladığını söyleyerek Ukrayna’da hem Türkiye Büyükelçiliğimize hem de Gürcistan Büyükelçiliğine başvuruların yapılmasını istedi.   Bakan Davutoğlu, DATÜB Genel Başkanının sıraladığı sorunları not ederek bizzat ilgileneceği sözü verdi. Davutoğlu, Türkiye’nin Ahıska Türklerine olan desteğinin süreceğini vurguladı.

TEILEN
Önceki İçerikBAŞIMIZ SAĞ OLSUN..
Sonraki İçerikBASIN AÇIKLAMASI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here