DÜNYA AHISKALILARA DAR GELİYOR

Ukrayna-Rusya arasındaki toprak meselesi, Ukrayna’da yaşayan Ahıska türklerini zor durumda bıraktı.Dünyanın 3 kıtasına,Türkiye hariç 9 ülkesine dağılmış 500 bine yakın Ahıska Türkünün durumu çok vahim ve düşündürücüdür.Dünyanın neresinde milletlerarası karışıklık varsa güvenlik,maddi ve manevi açıdan ilk etkilenen Ahıska Türkleri oluyor.1944 Ahıskadan haksız yere sürgün edilen Ahıskalılar eski Sovyet topraklarında Özbekistan Fergana olayları sonrasında Kırgızistan,Rusya,Çeçenistan,Mayski,Krosnadar olaylarını yaşamış ve şu andada Ukrayna’da tarafsız kalmanın bedelini ödemekteler.Tarafsız demek savaş yanlısı olmak istememek demektir.ama bölgede yaşayan diğer toplumlar ahıskalıları hep bir tarafa çekmek istemektedir.

6 ay önce Bizim Ahıska dergisinde bir makale yazmıştım;Rusyada ve Ukraynada ahıska türklerinin durumunun vahim olduğunu tehlikenin geleceğini…

ben 20 yıldır Türkiyede bu tehlikeyi görüyorsam, siz saygıdeğer benim

canlarım,soydaşlarım,akrabalarım,arkadaşlarım siz bu tehlikeyi göremiyormusunuz ? Neden hep başınıza bir felaket geldiğinde veya gelmek üzereyken niye bize Türkiye sahip çıkmıyor diye çıkışlar yapıyorsunuz? Sizin yaptığınız yalnışlarla Türkiye devletini sürüklemek veya suçlamak istiyorsunuz.

Türkiye Cumhuriyeti 22 sene önce TBMM’de 3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiyeye göç ve iskam kanunu çıkararak bizlere sahip çıkmış ve bağrına basmak istemiş. Bu kanunu esas alarak 70 bine yakın insan Anavatanımız türkiyeye göç etmiş, zorluklara rağmen Türk vatandaşlığına kabul edilmiştir.Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir başka toplumun Türkiyeye getirilmesi için böyle kanun çıkarılmamıştır.Elimizde böyle bir kanun varken neden iskansız göç etmiyoruz ,neyi bekliyoruz ? Eğer birileri gelip bizleri Rusyadan,Ukraynadan törenle Türkiyeye getirilecek diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Türkiyenin bize değil,bizim Türkiyeye ihtiyacımız vardır. 2007 tarihinde Gürcistan parlementosu 1944 tarihinde Gürcistan topraklarından haksız yere sürgün edilenlerden yana yasa çıkardı.eksikliklerine rağmen yasa gerekçesi dilekçe doldurulup Gürcistan devletine gönderilecekti.Sizler bu göçe de itiraz ederek çok az miktarda dilekçe verilerek Gürcistana göçten yana olmadığınızı gösterdiniz.Bu kelimeleri yazarken mutlaka birileri rencide olacaklar ve bana kızacaklarını biliyorum.sizin sorunlarınız kendi sorunlarım gibi kabul ediyor bu nedenle gerçekleri acı verici olsada söylemek mecburiyetindeyim.

70 illik sürgün ve soykırımları sona erdirmek istiyorsak ,eski Sovyet topraklarında başımıza gelecek tehlikelerden uzak kalmak istiyorsak, çocuklarımıza ve torunlarımıza kalıcı vatan,bayrak ve toprak istiyorsak, bütün zorlukları ve problemleri göz önüne alarak anavatanımız Türkiyeye veya ata yurdumuz Ahıskaya göç ederek sorunların çözüleceğini inanıyorum.Tabi ki son kararı verecek olan sizlersiniz ,ama artık bu kararı bir an önce verin ve geleceğinizi kurtarın.

DR.İBRAHİM AGARA

İZMİR

27/05/2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here