İZMİR’DE AHISKALILAR SEÇİMİNİ YAPTI

İzmir ahıska türkleri derneğinin 6. olağan genel kurul toplantısı toki konutları ahıska kent düğün salonu menemen izmir’de 06/04/2014  pazar günü gerçekleştirildi. derneğimize kayıtlı 327 üyeden 238 üyenin hazirun listesini imzaladıkları görüldükten sonra toplantı başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşından sonra divan başkanlığı seçildi. Divan başkanlığına DATÜB başkan vekili Prof. Dr. İlyas DOĞAN, başkan yardımcısı Tahir MELİKŞAH ve Azad VEYSEL seçildi. Dernek başkanı Dr.İbrahim AGARA açılış konuşması yaptı ve katılımcılara teşekkür bildirdi. Divan başkanı Prof. Dr.İlyas DOĞAN gündemi okudu, gündeme ilave edilecek bir konu olup olmadığını sordu.                                Gündem dışı aşağıdaki teklifler başkanlığa sunuldu;

 

 

1-İki ayrı ada ve siteden oluşan 568 konut ve 17 blokun tek site yönetimi altında birleştirilmesine

2-Sosyal tesis, düğün salonunun site mensupları kullanımına, dernek yönetimi ve site yönetimine tahsis edilmesi.

3-Genel kurul kararlarının yönetim kuruluna verilmesine

Teklifleri oy birliği ile kabul edilmiştir.

Gündem maddelerine geçildi.

Açık oylama usulu benimsendi

1-Derneğin 3 yıllık faaliyet raporu başkan Dr.İbrahim AGARA tarafından okundu, oylamaya sunuldu. Oy birliği ile kabul ve ibra edildi.

2-Gelecek 3 yıl içerisinde üyelerden toplanacak aidatlarla sınırlı bütçe önerisi kabul edildi. Son 3 yıl ile ilgili  harçlamalarda bir sorun görülmediğine, gelir ve giderlerin makbuz ve fatura karşılığı yapıldığını, herhangi bir usulsüzlük saptanmadığını, dernek muhasibi Bekir YILDIZ okudu. Denetim kurulu raporu oy birliği ile kabul edildi

4-İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr.İbrahim AGARA yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri, denetim kurulu asil ve yedek üyeleri listesini divan başkanına sundu. Yapılan müzakerelerden sonra teklif edilen yönetim ve denetim kurulu adayları listesi

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ.

YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELERİ                               YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

1. İbrahim AGARA                                                      1.Tahir MELİKŞAH

2.Süleyman AHISKALI                                                 2.Azad VEYSEL

3.Saaddin AHISKA                                                      3.Melikşah MELİKŞAH

4.İlimdar AGARA                                                        4.Rahim BAYRAM

5.A.Haydar TAŞDELEN                                               5.Murat ŞAMİL

6.Bekir YILDIZ                                                             6.İsrafil HALİT

7.Muhammed VEYSEL                                               7.Latifşah MEHTİ

8.Osman N.YELKOVAN                                              8.Vahid HALİD

9.İsmail ASLAN                                                          9.Ali DURSUN

10.Mustafa ŞAHBAZ                                                 10.Celal HALİT

11.Bayram IŞIK                                                         11. Ferhat AGARA

DENETİM KURULU ASİL ÜYELERİ                             DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

1.Feride MANİSALI                                                   1.Atil AYDIN

2.Feyzullah AZİZ                                                       2.Rüstem DEMİR

3.Leyla  BAYRAM                                                     3.Dilara MAMEDOVA

 

5-Site yönetiminin birleştirilmesine ilişkin teklifin nedenini açıklayan konuşmacılar ortak alanların  bakıma ihtiyacı olduğunu, girişlerde ve çıkışlardaki ağaçların sulanması, kanalizasyon, sosyal tesis ve ticaret merkezi herkese ait olduğu, hizmete ihtiyaç olduğunu göz önüne alırsak birleşmede yarar var diye teklif edildi ve OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ.

 

Dilek ve temennilerde söz alan Asya IŞIK site sosyan tesislerinde halk eğitim kurslarının düzenlenmesini teklif etmiştir.

 

Orhan ZENGİN Ahıskalı öğrencilere ücretsiz matematik ve fizik dersleri vermeyi teklif etmiştir

 

Saadin AHISKA : Ahıska kent konutları Ahıska Türkleri için TOKİ tarafından yapılmıştır. Konut hak sahiplerinin bir an önce konutlarına taşınmasını arzu ediyoruz. Konutların dışarıdan birilerine satılmasına karşıyız diye sözlerini bitirdi.  

Yeniden başkanlığa seçilen İbrahim AGARA teşekkür konuşmasını yaptı.

Çok degerli dernek üyelerimiz yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir yapacagımız projeler aşağıdakilerdir ;

1.) 1944 Ahıska da Ahıska türklerine yapılanlar bir soykırım oldugunu ve Ahıska topraklarının ahıska türklerine ait oldugunu mücadelesini altını çizerek devam ettirecegimize …

2.) Avrupa konseyinin 2007 yılında çıkardığı kanunu yanlış oldugunu bu kanunda degişikler yapılmasını hiçbir zorluk cıkarılmadan Ahıska türklerinin Ahıska topraklarına yerleştirilmesini saglaması anayasadan dogan haklarının verilmesi için çalışmalar yapacagımıza.

3.) Ana vatanları Türkiye’ye göç eden Ahıskalı ailelerin ikamet çalışma izni ,vatandaşlık ,emeklilik ve diger haklarını çözümünün TBMM ‘nin 3538 sayılı kanunun uygulamadan gececegine inandıgımız için çalışmalarımızı bu yönde sürdürecegimize size yönetim olarak  vaat ediyoruz .

4.) Ahıska toprakları anısına yaptırılmış Ahıska kentimize sahip cıkacagımızı İzmirin ve Türkiye’nin örnek bir site haline gelecegine ağaçlandırılmasından ışıklandırılmasına kadar, ulaşımından eğitimine kadar Ahıska Türklerinin örf ,adet ve geleneklerini yaşatacak bir kent olacagına ve bu konuda da dernegimizin sizin yanınızda olacagını vaat ediyoruz diye herkese teşşekür bildirerek genel kurulun toplumumuz için hayırlı olması dileğiyle sözlerini bitirdi.

Mustafa ŞAHBAZ

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here