Prof. Dr. Doğan: Ahıska Türklerinin Sürgünü, Kaynaklarda Yok

Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde konferans veren Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Vekili ve YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, “1954 yılında Sovyetler Birliği’nde Sovyet Halkları Ansiklopedisi yayınladığında, Ahıska Türkleri, Ahıska’da yaşayan bir nüfus olarak gösterilmiştir. Yani 1944’teki sürgün yazılı kaynaklara sistemli bir şekilde geçirilmedi” dedi.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri tarafından ‘Ahıska Türkleri: Bir vatan ve hukuk mücadelesi’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa, YÖK Denetleme Kurulu Başkanı ve DATÜB Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ömer İrfan Kührevioğlu, İİBF Dekanı Prof. Dr. Suphi Orhan, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

DATÜB Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan, konferansta yaptığı konuşmada, Ahıska Türklerinin 1944 yılında hayvanların taşındığı nakil vagonlarıyla 45 günlük yolculukla Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürgün edildiklerini söyledi. Ahıska Türklerinin toplama kamplarında 10 yıl tutulduğunu anlatan Prof. Dr. İlyas Doğan, bir bölüm Türk’ün kampta hastalık ve açlıktan hayata veda ettiğini söyledi. Sovyet Halk Ansiklopedisi’nde bu sürgüne yer verilmediğine dikkati çeken Prof. Dr. Doğan, “1954 yılında Sovyetler Birliğinde Sovyet Halkları Ansiklopedisi yayınladığında, Ahıska Türkleri, Ahıska’da yaşayan bir nüfus olarak gösterilmiştir. Yani 1944’teki sürgün yazılı kaynaklara sistemli bir şekilde geçirilmedi. Ahıska Türklerinin topluca yer değiştirdikleri dünyanın pek dikkatini çekmedi. Doğrusunu isterseniz, Türkiye Cumhuriyeti’nin bilmediğini düşünmüyorum ama o zamanki konjonktür Türkiye’ye bu konuda çok fazla hareket alanı vermemekteydi” diye konuştu.

 

 

Doğan, konferansta yaptığı konuşmada, Ahıska’nın bir Türk yurdu olduğunun milattan önceki yüzyıllarda bilindiğini, bunun tarih kaynaklarında da belirtildiğini ifade etti. Ahıska Türklerinin yaşam biçimi itibarıyla daha çok köylerde ikamet ettiğini belirten Doğan, şunları kaydetti: “1944 sürgünü Ahıska’da yaşayan Türkler için bir dönüm noktası oldu. Belki bu sürgünle beraber burada yaşayan nüfusun tamamen eriyip, yok olacağını hesaplamıştı karar vericiler. Bu sürgün Sovyetler Birliği tarafından sistemli bir şekilde yazılı kaynaklara dahi aktarılmamıştır. O sürgün 15 Kasım’da gerçekleşti. Hayvan nakil vagonlarıyla 30 ile 45 günlük bir yolculuk sonrasında Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’a yerleştirildi bu insanlar. Yaklaşık 10 yıl toplanma kamplarında ayrılma yasağıyla muhatap oldular.” – “Mayaları sağlam olmalı ki hala ayakta kalabildiler” Sürgün sırasında özellikle insan taşımaya uygun olmayan araçların kullanılması çok büyük bir nüfus kaybına yol açtığını ifade eden Doğan, şöyle devam etti: “Yerleştirildikleri bölgedeki yerli halklar, sürgün edilen halka karşı ön yargılarla kışkırtıldı. Kamp hayatı boyunca büyük bir nüfus kaybı yaşandı, hastalıklardan ve açlıktan dolayı. Buğdayı haşlayarak haftalarca hayatta kalmaya çalıştıklarını biliyoruz. Ama bütün bunlara rağmen mayaları sağlam olmalı ki hala ayakta kalabildiler. Tabii Ahıska Türklerinin nüfusu konusunda Sovyet kaynaklarına çok güvenemiyoruz ama 40 bin gencini askere gönderdiğine göre, demografi uzmanlarının dedikleri bu; nüfusun asgari 200 bin insandan oluşması gerekiyor. Dolayısıyla büyük bir nüfus. Etnik temizliğe tabii tutularak, Türkiye sınırından boşaltılma yoluna gidilmiştir.” Eli silah tutabilecek insanların çoğunun askerde olduğunu ve ülkeleri için savaştığını vurgulayan Doğan, “Ama döndüklerinde geride ailelerini bulamadılar. Daha çok köylü nüfustan oluştukları için de mesela Kırım Tatarları veya Çeçenler gibi sürgünden hemen dünyayı haberdar etmeleri mümkün olmadı” dedi. Ahıska Türklerinin neden sürgün edildiğinin bir türlü açıklanamadığının altını çizen Doğan, Amerika Birleşik Devletleri’nden görünmeyen bir elin Ahıskalı Türkleri davet ettiğini ve ülkelerine gelen Ahıskalıları da asimile etmeye çalıştığını vurguladı. http://www.sondakika.com/haber/haber-yok-denetleme-kurulu-baskani-dogan-5504047/


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here