KURBAN İÇİN DATÜB DEVREDE

Ahıska’da adak kurbanlarını kesen ve Ahıska’da yaşayan hemşerilerini unutmayanlara DATÜB (Dünya AHıska Türkleri Birliği) yönetimi teşekkürlerini iletirken, bu sene Kurban Bayramında vatanda Kurbanlarını kesmek isteyenlere aracılık edeceklerini duyurdu.

 

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Vatan Ahıska’da kurbanlarını kesmek isteyecek olanlar için DATÜB devreye girecektir. Geçmiş yıllarda bazı hemşerilerimizin iyi niyetini su istismar ederek kendi emellerini gerçekleştirmek isteyen bazı kurum, kuruluş ve özel kişiler yüzünden maalesef sıkıntılar meydana gelmiştir. Belki de iyi niyetli çıkışları karşı taraf da kullanarak Ahıska’da yaşayan hemşerilerimize sorun yaşatılmıştır. Bundan böyle bu tür sıkıntıların yaşanmaması için DATÜB devreye girerek resmi makamlarında bilgisiyle yapılacak faaliyetlere aracılık edecektir.

Bu vesile ile bugün halen Ahıska ve köylerinde yaşayan 35 Ahıska Türkü aileye Kurban bağışında bulunacaklara DATÜB aracılık edecektir.

Ahıska’da Kurbanlarını kesmek isteyecek olanların DATÜB merkezine başvurmaları durumunda önümüzdeki Kurban Bayramı öncesinde liste tutularak Posof İlçe Müftülüğü aracılığı ile Kurbanların yerinde ve usulüne uygun kesilmesi sağlanacaktır.

DATÜB Yönetiminden gelen açıklamada şöyle denildi “Serbest göçle ve tamamen kendi imkanları ile gelerek vatana yerleşen şu anda Ahıska ve köylerinde toplamda 35 aile yaşamaktadır. Bu aileler kıt kanaat geçimini sürdürürken vatanda bulunmanın vermiş olduğu huzur içersinde yaşamaktadırlar. Bu hemşerilerimize el atmak isteyen hayırseverler zamanla giderek fitre, zekat gibi yardımlarını ihtiyaçlı hemşerilerimize ulaştırırken bazıları da adak kurbanlarını Ahıska’da keserek hemşerilerimize pay ediyorlar. Bu sene Kurban Bayramı yaklaşırken Kurbanlarını Vatan Ahıska’da kesmek isteyenler DATÜB’e müracaat etmeleri durumunda gerekli yasal izinler alındıktan sonra kendilerine yardımcı olunacaktır”

Kurbanlarının kesilmesine ve yerine ulaşmasına aracılık etmek isteyen DATÜB yetkilileri amaçlarının kurban kesilmede ortadaki bazı istenmeyen olayların ortadan kaldırılması ve resmi makamların izni dahilinde prosedürlerin işlenmesi olduğunu dile getirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here