ÇELA KÖYÜ CAMİSİNİN MİNARESİ SÖKÜLDÜ

Ahıska’nın Adigön ilçesine bağlı Çela Köyüne Ardahan Müftüsü ve Ardahan’da görev yapan imamlar tarafından bir süre önce yaptırılan Çela Köyü Camisi minaresi Gürcü yetkililerince sökülünce yöredeki Müslüman toplumunu ayaklandırdı.

Gürcistan’ın güneybatısındaki Samtshe-Cavaheti bölgesine bağlı Adigeni belediyesinde bulunan Chela köyünde bir caminin minaresinin yetkililer tarafından zorla sökülerek götürülmesi, Gürcistan’daki Müslüman toplumunu ayaklandırdı.

Gürcistan Maliye Bakanlığı’na bağlı Vergi Dairesi, minarenin inşaatında kullanılmak üzere 14 Temmuz tarihinde Türkiye’den Gürcistan’a gelen inşaat malzemelerinin, ithalat sırasında doğru bir şekilde bildirilip bildirilmediğini onaylamak amacıyla Chela köyündeki caminin minaresinin sökülmesine karar verdi. Karara tepki gösteren Müslüman halk, minarenin sökülmesine engel olmak istedi ancak polis ekipleri, 18’ini tutukladığı protestocuları güç kullanarak dağıttı.

Chela köyü ve civar köylerde yaşayan yaklaşık 100 kişi, olayın ardından Ahıska kentinde bulunan polis karakolu önünde toplanarak gözaltında tutulan köylülerin serbest bırakılmasını ve sökülen minarenin iade edilmesini talep etti.

Adalet Bakanı Tea Tsulukiani, Chela köyündeki caminin minaresinin “yasadışı” yollarla inşa edildiğini söylerken, yetkililer tarafından zorla sökülmesinin ise “tamamıyla kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili de minarenin sökülmesini kınayarak, bunun, Gürcistan’da yaşayan Müslümanlara karşı yapılan bir kanunsuzluk olduğuna dikkat çekti. Saakaşvili, “Gelecekte bu tarz şeylerin yaşanmasının önüne geçilmesi için, hükümete, ilkelerini belirlemesi ve bu konudaki tutumunu belli etmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Gürcistan Müftüsü Cemal Paksadze ise gözaltında tutulanların serbest bırakıldığı bilgisini verdi. Paksadze ayrıca sökülen minarenin malzemelerinin incelenmesi sonrasında yeniden dikilmesi için çalışmalara başlanacağını söyledi.

Gürcistan Müslümanlarının sıkıntıları ve Minare krizi

Gürcistan’ın güneybatısındaki Samtshe-Cavaheti bölgesine bağlı Adigeni belediyesinde bulunan Chela köyünde bir caminin minaresinin yetkililer tarafından zorla sökülerek götürülmesi, Gürcistan’daki Müslüman toplumunu ayaklandırdı.

GÜRCİSTAN – Hayrat Vakfı Artvin Temsilcisi Musab Gürsel Demir Gürcistan’da Chela köyünde ki camiin minaresinin sökülmesi ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde 9 Müslüman köy bulunmaktadır. Bu köylerden sadece Chela köyündeki camiinin minaresi bulunmuyordu. Ancak Minarenin yapılmasına tahammül edemeyen Gürcistan yetkilileri, Ahıska müftüsünü 2 gün polis karakolunda sorguya çektiler. Sanki minare yapmak suçmuş gibi ifadelerle sorguya müftüyü çektiler.

Müftüden Minareyi nasıl dikti ise o şekilde sökmesini isteyen Gürcistan güvenlik güçlerine karşı çıkan Müftü ise, hiçbir şekilde minareyi sökmeyeceğini kaydediyor.

Müftü ayrıca, getirilen Minarenin ve malzemelerinin yasal olduğunu ve bütün resmi evraklarının bulunduğunun altını çiziyor. Müslümanlar direnerek minareyi sökmemeleri için eylem yapıyorlar. Polis ekipleri gösteri yapan Müslümanlardan 20 kişiyi gözaltına almak suretiyle minare yerinden sökülüyor.

Gürcistan’ın Batum Şehrinde minarenin sökülmesi sonrası Ilia Chavchavadze Meydanı önünde toplanan yüzlerce kişi “Minare için özgürlük” sloganları atarak yürüdü. Batum Şehrinin dışında Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerden olan Kutaisi’de de birçok gösteriler gerçekleştirildi. Kutaisi Şehrinin merkezinde sloganlar atan göstericiler, “Herkes ibadetini gerçekleştirme hakkına sahiptir” diyerek olayı protesto etti. Protestoların artarak devam etme ihtimali yetkilileri geri adım atmalarına sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Halen Gürcistan’ın birçok köyünde Müslümanların ibadet etmelerine ve camii yapmalarına karşı baskıcı uygulamaların sürdüğü belirtiliyor.

Sadece minare değil

Gürcistanlı Müslümanlardan Mus’ab Gürsel Demir, “Bu Gürcistan da yaşanılan ilk sıkıntı değil belki de sonuncu olmayacaktır. Temennimiz son olması” dedi.

Musab Gürsel Demir konuşmasının devamında, “Müslüman nüfusun olduğu birçok beldede ezan okunamamakta. Bu sorunların çözümü noktasında Müslüman Gürcü halkının hakları anayasa güvencesi altına alınmalı.” diye konuştu.

Gürcistan Müftüsü Cemal Paksadzede gözaltında tutulanların serbest bırakıldığı bilgisini verdi. Paksadze ayrıca sökülen minarenin malzemelerinin incelenmesi sonrasında yeniden dikilmesi için çalışmalara başlanacağını söyledi.

Ardahanlı Din Görevlileri Ahıska’da Minare İnşa Etti

Ardahan Müftüsü Galip Akın: “Ahıska’daki Çela Müslümanların yaşadı bir köydü. Ancak dışarıdan bakıldığında minarenin olmayışı büyük bir eksiklikti. Bu minare sayesinde o köyün Müslüman olduğu anlaşılacak”

Ardahan Müftüsü Galip Akın, kentteki din görevlilerinin maddi desteğiyle Gürcistan’ın Ahıska kentine bağlı Çela Köyünde minare inşa edildiğini söyledi. Akın, yaptığı açıklamada, Ardahan’dan 40 din görevlisiyle geçen yıl aralık ayında Ahıska’ya bir gezi düzenlediklerini ifade ederek, gezi sırasında Müslüman Gürcülerin yaşadığı Çela köyünde caminin minaresinin olmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Bu vesileyle söz konusu camiye minare yapma kararı aldıklarını anlatan Akın, şunları kaydetti: “Komşumuz Gürcistan’ın Ahıska şehrine aralık ayında yaptığımız bir gezide, Çela köyünde minarenin eksik olduğunu farkettik. Bu camide çok sayıda çocuğun Kuran okuduğunu, dini bilgiler öğrendiğini gördük. Bu durum bizi hakikaten etkiledi. Buradaki camimize Ardahan’da görev yapan din görevlilerimizle bir minare yapımını üstlendik. Bunu din görevlilerimiz teklif etti. Biz de söz konusu caminin minaresini yaptırdık.”

Ramazan ayında bu minarenin kandillerinin yanıyor olmasının kendisini mutlu ettiğini ifade eden Akın, “Bu mutluluğumuza vesile olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü söz konusu köye Bayram yaşattılar. Çela, Müslümanların yaşadığı bir köydü. Ancak dışarıdan bakıldığında minarenin olmayışı büyük bir eksiklikti. Bu minare sayesinde o köyün Müslüman olduğu anlaşılacak” diye konuştu.

Söz konusu minare için aldıkları ses sistemini de kısa sürede göndereceklerini ifade eden Akın, minare yapımının gümrük işlemleriyle 22 bin liraya mal olduğunu belirterek, “Minareye kavuşan Gürcü Müslümanları, gelecek yıl söz konusu camide kutlu doğum programı yapacaklarını ifade etti. Yaptırdığımız minare köy sakinleri tarafından sevinçle karşılandı. Ahıska’da 9 Müslüman köyü var. Bunların içerisinde sadece Çela köyünün camisinin minaresi yoktu. Bu ihtiyacı da biz giderdik” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here