FERGANA FACIASI GEBZE’DE DÜZENLENEN PROGRAMDA ANILDI

Ahıska Türkleri’nin ikinci büyük sürgünü olarak tarih sayfalarında yerini alan 1989 Fergana Faciasının 24. Yılında Gebze’de anma programı düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen Programın organizesi Gebze Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi tarafından yapıldı. Programa Kocaeli Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçaslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Kocaeli İşkur Müdürü Öztekin Kaşukçi, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakkı Özgür, DATÜB Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar, Ahıska Türkleri Federasyonu Genel Sekreteri Ertan Topçu, Bursa’dan Ahıska Türkleri Dernek Başkanları Hamit Muzafferoğlu, Paşa Alihan, Gebze Ahıska Türkleri Derneği Onursal Başkanı İbrahim ÇİÇEK, Gebze Ahıska Türkleri Derneği Fahri Başkanı Binali Osmanlı ve Gebze’de Ahıska Türklerine destek veren işadamları yanı sıra çok sayıda Ahıskalı katıldı.

Açılış Konuşmasını yapan Gebze Ahıska Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Aziz Aziz, “1944 yılından beri Ahıska Türklerinin sistemli bir facia ve katliam sonucunda ikinci büyük sürgününün 24. Yılı anma programındaki amacımız, üzerimizde oynanan oyunların tekrar hatırlatılması, yaşadığımız bölgelerde geçmişimizin tanıtılmasını sağlayarak gelecek nesillere aktarmaktır. Bunun için bize destek veren tüm kamuya ve bizim acımızı benimseyen tüm şahsiyetlere şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Ahıskalılar çalışkandır. Ahıskalılardan memnunuz

Programa katılanlardan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker “Ahıska Türkleri çile çekmiş, talihsizlikler yaşamış ancak hiç bir zaman mücadeleden vazgeçmemiştir. Bölgemizde yaşayan Ahıskalılar da çalışkanlıklarıyla tanınırlar. uyumlu ve çalışkan kişilikleriyle bögemize de büyük katkı sunmaktadırlar” dedi.

Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman ise kendisinin Ahıskalılarla birlikte büyüdüğünü söylerken “Tarihte Ahıska Türklerine yapılan haksızlıkların hesabı sorulmalıdır.” dedi.

Diğer konuşmacılardan Ahıska Türkleri Federasyonu Genel sekreteri Ertan Topçu yurt içindeki Ahıskalıların sorunlarıyla ilgili bilgi verirken sorunların çözümü için çalıştıklarını dile getirdi. DATÜB (Dünya Ahıska Türkleri Birliği) Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar DATÜB ve çalışmaları hakkında bilgi verirken vatana dönüş konularında son gelişmelerden söz etti.

organizesi Gebze Ahıska Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Öztekin Kaşıkçı derneğin faaliyetleri hakkında bilgi aktarırken Ahıska Türklerinin hukuki sorunları hakkında Gebzedeki Ahıskalılar olarak önümüzdeki aylarda Uluslararası bir çalıştaya ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi.

Fergana Faciası konulu Konferans

Fergana faciasını ve olayların gelişim sürecini anlatmak için Tarihçi Seyfettin Buntürk ve araştırmacı Yazar Habibullah Mürsel konu işle ilgili bir konferans verdiler. Konuşmalarında Fergana olaylarının tesadüfü olmadığını söyleyen konuşmacılar “Sovyetler Birliğinin dağılma sürecinde birçok Cumhuriyette kargaşa ortamı yaratmak amacıyla ortaya atılan senaryolarla bazı denemeler yapılmıştır. Özbekistan’da sahneye koyulan oyun tutmuş kardeşi kardeşe düşman etmeyi başarmıştır. Basit bir pazar kavgası gibi görünen bu trajedinin altında çok ince hesaplar yatmaktaydı. Ahıska Türklerinin evlerine koyulan işaretlerle içinde insanlarla birlikte ateşe veriliyordu. Günlerce süren olaylarda yüzlerce can kaybı yanında 850 ev kül olurken yaralı sayısı binlerle ifade edilmekteydi. Bu olayların sonucunda bölge boşaltılmaya başlanırken Ahıska Türklerinin ikinci büyük sürgünü de başlamış oldu. Uzun yıllar emek vererek yaptıkları evlerini yok pahasına satarak bir çoğu da öylece bırakarak canlarını kurtarmışlardır” diyerek özetlediler.

Kısa bir tarihçe yaparak durumu özetleyen konuşmacılar sözlerine şöyle devam ettiler “Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden Stalin’in emriyle çıkarılmış ve başta Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti gibi ülkelere göç ettirilmişlerdir.  Zorunlu göç sonrası çoğunluğu Özbekistan’ın Fergana Vadisi bölgesinde yaşayan Ahıska Türkleri burada 1-5 Haziran 1989 tarihleri arasında yaşanan olaylar sonrasında ikinci bir darbe yemiş ve sürgün edildikleri topraklardan da çevre ülkelere gitmek zorunda kalmışlardır. Olayların çıkış nedeni günümüzde hâlen tartışılmaktadır. Ancak kimliği belirlenemeyen kişiler ve gruplar tarafından Ahıska Türkleri hakkında başlatılan karalama kampanyasının, bölgenin yerli halkını ve özellikle de gençlerini oldukça etkilediği bilinmektedir. Ayrıca Türklerin Özbeklere eziyet ettikleri, Özbeklerle alay ettikleri, Özbek kadınlara tecavüz ettikleri dedikodularının bilinçli bir şekilde yayılması da Ahıska Türkleri’ni hedef haline getirmiştir. Dedikoduları yayan grupların kimliği bugün hâlâ belirlenememiştir. Dönemin Sovyet istihbarat örgütü KGB ‘nin olayların çıkışında etkili olduğu ileri sürülen iddialar arasındadır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here