KIRŞEHİR (İHA) – Ahi Evran Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu tarafından “Geçmişten Günümüze Ahıska Türkleri” paneli düzenlendi.
Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde konuşan yazar Yunus Zeyrek, sunum eşliğinde Ahıska Türkleri’nin mücadelesini anlattı.

Panel öncesinde Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Oğuzhan Metin açılış konuşmasında, topluluk olarak yaptıkları faaliyetler sayesinde Kırşehir genelinde bir sivil toplum örgütü haline geldiklerini ifade ederek, kendilerine maddi manevi her türlü desteği sağlayan üniversite yönetimine teşekkür etti.
Açılış konuşmasının ardından söz alan Yazar Yunus Zeyrek, Ahıska Türkleri’ni anlatan sinevizyon gösterisi eşliğinde, Türkiye’nin 15 kilometre doğusunda yer alan Ahıska’nın ve Ahıska Türkleri’nin geçmişten günümüze neler yaşadığını, o topraklarda yaşanan sürgünleri anlattı. Ahıska’nın ülkemizdeki hiç bir tarih kitabında yer almamasından yakınan Zeyrek, Ahıskalıların Anadolu’da iz bıraktıklarını söyledi.
Panelin ardından AEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, günün anısına Yazar Yunus Zeyrek’e bir plaket hediye etti.
Katılımcılar panelin ardından, Ahıska Türkleri’ni anlatan fotoğraf sergisini de gezme imkanı buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here