ANAVATAN TÜRKİYE’YE GELEN AHISKA TÜRKLERİ’NİN ANA TEMEL SORUNLARI AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALANMIŞTIR:

2004 buyana en az 5-6 defa sitemizde yayınlanmış sayın büyüklerimize yazılı şekilde takdim edilmiştir, ama sorunlarımız halen devam etmektedir. Biz  sorunlarımızın çözüme kavuşmadan yazmaktan usanmayacağız, mutlaka birgün birileri bu yazıyı okuyarak çözüm bulacağına eminim.

1)                 İkamet teskeresi: Biz Ahıska Türklerini yabancı statüsünde değerlendirilmemizi haksızlık olarak görüyoruz. Çünkü biz hiçbir zaman Türkiye’ye ve Türk insanına yabancı olmadık. Ahıska Türkü olduğumuza dair belgeyi elde etmemiz içinde 90 yıldır bize Türk olduğumuzdan dolayı zulüm etmiş, soykırıma uğratmış, eski Sovyet Cumhuriyeti Devletlerinden isteniyor. O zatlarda isterlerse bu belge”yi 100–200 dolar karşılığında veriyorlar, isterlerse de böyle bir belge vermeyerek bizleri kaderimizle yüz yüze bırakıyorlar. Bu belge olmadan ikamet teskeresi alınamıyor. Hâlbuki Ahıska Türküne ikamet teskeresi hava limanında hiçbir belge istenmeden komisyon oluşturarak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Nedeni de Ahıska Türkü özgeçmişi ile bunu hak etmiş bir toplumdur.

 2)                 İkamet tezkeresinde çalışma hakkı verilmiyor: Verilen ikamet teskerelerine ‘çalışma hakkı verilmez’ diye kırmızı mühür basılıyordu. Son düzenleme ile bu ortadan kaldırılmış olarak görülse de sıkıntılarımız devam etmektedir. Bu da halkımızda şöyle bir yanılgıya sebep olmaktadır. Sanki Ahıskalı; yabancı bir ülkeye para kazanmak için gelmiş muamelesi yapılıyor. Elde ettiği son kuruşu ile anavatanına ayak basan aileler, çalışamadıkları için maddi ve manevi açıdan, psikolojik çöküntü içine girmektedir.

3)                 Vatandaşlık hakları: Yeni vatandaşlık kanununa göre 5 sene çalışmadan aralıksız Türkiye’de oturma şartı aranıyor. Ahıska Türklerinin de anavatanı sayılan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde böyle bir uygulamanın bizlere yapılmasına üzülüyoruz. Bu topraklar için kendi yurdunu yani Ahıska topraklarını Rusya’ya terk ederek ve sonradan Türklük suçlaması ile sürgün ve soykırıma uğramış, TBMM’nin 3835 sayılı kanununa göre göç etmiş ailelere vatandaşlık hakkı en geç 6 ay içinde verilmesi gerekiyor.

 

4)                 Emeklilik hakları: Tüm dünyada belli bir süre çalışmış, yaştan dolayı insanlara vatandaşı olduğu ülkenin anayasa haklarından yararlanarak emekli maaşı bağlanıyor. Ahıskalılar içinde Türk vatandaşlığına kabul edilen 60 yaş üstü bazı yaşlılarımız maddi ve manevi sıkıntılar içindedirler. Onlara Türkiye’de emeklilik hakkı tanımıyor. Hâlbuki bu insanlar eski Sovyet topraklarında memur, işçi en az 25–30 yıl çalıştığına dair ellerinde noter onaylı çalışma belgeleri mevcuttur.  Eski Sovyetler Birliğinde Ahıskalılarla yaşamış, aynı statüde çalışmış, 1990 yıllarından sonra anavatanlarına göç etmiş olan Almanlar, Rumlar, Yahudilerin ellerindeki belgeler esas alınarak askeri ücret hesabından 60 yaş üstü vatandaşlarına emeklilik maaşı verilebiliyorsa, benim Yüce Türkiye devletim sayıları 2 bini geçmeyen ve zor durumda olan gözü yaşlı insanlarımıza bu hakkı tanımasını talep ediyoruz.

Ayrıca son çıkan SGK zorunlu sigorta uygulamasında Vatandaşlık almamış her aile bireyi için aylık 212 TL gibi ücret talep edilmektedir. Bu yeni uygulama bizi oldukça müşkül duruma düşürmüştür.

 

5)                 Ahıska Türkleri’ne çifte vatandaşlık verilmelidir: Bir çok ülkenin uyguladığı gibi Türkiye Cumhuriyeti de yurt dışında yaşayan Ahıska Türklerine çifte vatandaşlık hakkı tanımalıdır. Böylece yurt dışında da yaşasa çifte vatandaşlık haklarından yararlanarak ülkemize bulundukları ülkede de rahatça hizmet edebilme şansını elde edeceklerdir. Ayrıca Büyük Türkiye’nin vatandaşı olma avantajını kullanarak daha güçlü bir toplum olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceklerdir.

İbrahim AGARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here