Mecit Veyseloğlu belgesini aldı

Türkiye’de TUS diye bilinen Tıpta Uzmanlık Sınavı’na katılan hemşerilerimizden Madjid Veisalov (Mecit Veyseloğlu) girdiği sınavı başarı ile geçerek belgesini almaya hak kazandı.

Rusya’dan ve Kazakistan’dan gelen 4 TIP doktoru hemşerimize DATÜB destek sağlamıştır. Özellikle DATÜB Genel Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan’ın girişimleri ile yurtdışından gelen doktor hemşerilerimiz 8 ay Türkiye’de kursa tabi tutuldular.

Kurs süreleri boyunca DATÜB Meclis Üyesi ve Türkiye’de tek olan Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı bizzat doktor meslektaşları ile yakinen ilgilenmiştir. Onlara mesleki destek yönünde önemli destek de vermiştir. TUS Sınavına hazırlanan 4 doktor hemşerimizden ilki Mecit Veyseloğlu Türkiye’de TIP’da denklik sınavını kazanarak belgesini teslim almıştır.

Kendisini tebrik eder, diğer hemşerilerimizin de ayni başarıyı gösterecekleri inancıyla başarılar dileriz.

Yardımlarından ve olağanüstü desteklerinden dolayı Genel Başkan Vekilimiz Sayın Prof. Dr. İlyas Doğan ve Meclis Üyemiz Sayın Prof. Dr. Hamit Hancı’ya teşekkür ederiz.

DATÜB YÖNETİM KURULU

1. Tus nedir? Neyin açılımıdır?

Tus, Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen ve başta hekimler olmak üzere yönetmelikte belirtilen meslek dallarının (biyologlar hariç olmak üzere, veteriner, diş hekimliği, kimya vb meslek mensupları) girebildiği bir sınavdır. İhtisas alanlarında uzman doktor yetiştirme amaçlı yapılan bir sınavdır. Bu sınavı kazananlara asistan (araştırma görevlisi) denir ve tüzükte belirtilen eğitim süresini doldurduktan sonra hekim bu bölümden mezun olur ve Uzman Doktor ünvanını kazanır. (Ör: Kardiyolog, Cerrahi, Dahiliye vb).


2. Sınav hakkındaki teknik bilgiler

– Ne zaman yapılır? Nerede yapılır?

Her yıl ilkbahar ve sonbahar tus dönemleri olarak ayrılmak üzere klasikleşen sırası ile Nisan ayı ve Eylül ayı’nın genelde ikinci pazar günü ve sadece Ankara’da yapılır.

– Sınava kaç kişi girer?

Her Tus’a tahmini 10 – 13 bin arası insan katılır. Bunlardan yarıya yakını tercih yapma hakkı kazanır ve tercih yapma hakkı kazananların yarıya yakını bir uzmanlık alanına yerleştirilir.

– Kaç soru sorulur? Bu sorular hangi derslerden gelir?

Tus’a giren bir adayın sorumlu olduğu konular tüm tıp olmak üzere totaldeki 11 ders şu ana başlıklar altından incelenebilir. Yanındaki parantez içerisindeki rakamlar o dersten sorulan soru sayısını belirtir. Sınavda totalde 200 soru sorulur ve süre olarak 210 dakika (3.5 saat) verilir.

Sorumlu Tutulan Dersler*

 1. Anatomi (10)
 2. Fizyoloji – Histoloji – Embriyoloji (10)
 3. Biyokimya (20)
 4. Mikrobiyoloji (20)
 5. Patoloji (20)
 6. Farmakoloji (20)
 7. İç Hastalıkları (20)
 8. Pediatri (30)
 9. Genel Cerrahi (20)
 10. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi (15)
 11. Küçük Stajlar (15)

* İlk 6 ders Temel Tıp Bilimleri, son 5 ders Klinik Tıp Bilimleri olarak gruplandırılmıştır.

– Ne zamandan beri yapılır?

Tus, Turgut Özal’ın zamanında (ilk olarak 1987) yapılmış bir sınavdır. O tarihden beri hiç şaşmadan yılda 2 defa yapılır. Bu tarihten önceki uzmanlık eğitimleri ise tavsiye mektupları ile gerçekleşmekteydi. Bu yüzden ihtisasını 1991 den sonra almış doktorlar ile öncesinde alan doktorlar arasında çoğunlukla belirgin bir fark hissedilir (kesinlikle değil, çoğunlukla).

– Zor bir sınav mıdır?

Türkiye’de yapılan en zor sınavlardan biridir. Zorluk tabiri göreceli olmakla beraber burada bahsedilmek istenen şey geçmişten bugüne gelen tüm tıbbi birikimin sınavda eksiksiz istenen alan olmasıdır.

– Bu sınavın da dersaneleri var mıdır?

Türkiye’de yapılan tüm sınavlar için olduğu gibi TUS için de bu sektör vardır. Şu anda sektörde tercih edilme sırasına göre TusdataTusem ve Tustime isimli üç kuruluş bulunmaktadır. Bunun dışında özel şahıslar ve pek de efektif olmayan sanal dersaneler de vardır.

– Tus öğrencilerinin internette ortak bir platformları var mıdır?

Elbette. DrTusStetuskopTıbbiyeli olmak üzere 3 ader birbirinden bağımsız portal bu hususta hizmet vermektedir. [Bu bölümle ilgili bir siteniz var ise iletişim sayfası aracılığı ile bana bildiriniz.]

Anlatımım şimdilik bu kadar. Daha ayrıntılı bilmek istedikleriniz için iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here