İZMİR VALİLİĞİNE:

15 Kasım 1944 tarihinde yurdumuz Ahıska’dan Türk ve Müslüman suçlamasıyla sürgüne uğradık. 1989 yılında Özbekistan’da 2. kez sürgüne maruz kaldılar. Böylelikle dünyanın 3 kıtası ve 10 ülkesine dağıtıldık, asimilasyon politikasına maruz kaldık.

MİT araştırması sonucu Türkiye Devletine Ahıska Türkleriyle ilgili rapor sunmuştur. TBMM 3835 sayılı kanun ile Ahıska Türklerinin Türkiye’ye göç ve iskanına dair kanun kabul ederek, Ahıskalıların uğradıkları haksızlığa, sürgün ve soykırımlarına sona erdirilmiştir. Kanunun 1. maddesini esas alarak Ahıska’lı aileler zor şartlarda aileleriyle birlikte anavatanları Türkiye’ye göç ederek bu ülkenin vatandaşı olmak istiyorlar. Bu ailelerden bir kısmı da İzmir’e yerleşmektedir. Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi bu ailelerden Ahıska Türkü olduğuna dair belgeler istenmektedir:

1)      Ailesinin sürgün olduğuna dair bir belge: bu belgeyi elde etmek çok zor, seni sürgüne uğratmış devlete diyorsunuz ki ‘Bana ve aileme yaptıklarınızı belgele.’ Ailelerin %60 ı zor da olsa bu belgeyi para karşılığında alabiliyor diğer kesim ise bu belgeyi alamıyor. Belgesi olmayan ailelere de ikamet teskeresi verilmiyor. Hâlbuki dışişleri bakanlığının talimatına göre bu belgeyi getiremeyenlere mülakat yapılarak ikamet teskeresi verilebilir diyor.

2)      İstenilen tüm belgeleri ve bu belgelerin appostil edilerek getiren ailelere de İzmir yabancılar şubesi 6 ile 8 ay arasında soy tespiti yapılması için birkaç kez mülakat yapmaktadır. Hâlbuki bu süre İstanbul’da 2 hafta, Antalya’da 1 ay, Bursa’da 1 ile 2 ay arasında sonuçlandırılarak Ahıska’lı ailelere ikamet teskeresi verilmektedir.

Haklı olarak da aileler neden İzmir’de mülakat görüşmelerinin uzun sürdüğünü merak ediyorlar. Bu prosedür uzayınca aileler çocuklarının okula kayıtlarını ve diğer resmi işlemlerini gerçekleştiremiyorlar. Son 1 ay içinde 20 ye yakın aile İzmir’e gelmişler fakat bu prosedürün uzun süreceğini bildikleri için Türkiye’nin diğer illerine giderek ikamet teskeresine müracaat etmişlerdir.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi ikamet teskeresinin geç verilmesi sebebini her ne kadar yoğunluğa bağlasa da; yukarıda saydığımız illerde müracaat eden yabancı sayısı 3 – 4 kattır. Ellerinde istediğiniz tüm belgeleri olan ailelere bu kadar sıkıntı vermenin nedenini merak ediyoruz? Eğer konu Ahıska Türkleri adı altında Ahıskalı olmayan yabancılara ikamet teskeresi verilmesinde diyorsanız,  şuna emin olabilirsiniz ki derneğimiz yönetim kurulu bu konuda çok titiz çalışma yapmıştır ve derneğimiz tarafından Ahıskalı olmayana ikamet teskeresi verilmemesinde İzmir Emniyetine yardımcı olunmuştur.

Sayın Valim:

Sizden tek istediğimiz istenilen belgeleri elde etmiş Ahıska’lı ailelerle en kısa zamanda mülakat yapılarak ikamet teskerelerinin verilmesine yardımcı olmanızı saygılarımızla arz ederiz.

10.10.2012

BAŞKAN:

Dr. İbrahim AGARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here