İZMİR TOKİ KONUTLARINDA SON GELİŞMELER

İzmir Ahıska Türkleri Derneği yönetim kurulu üyeleri; DATUB Başkan vekili prof. Dr. İlyas DOĞAN ve derneğimizin avukatı Gökhan TEZCAN ile birlikte haziran 2012 tarihinde Ankara’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığında İzmir’deki Ahıska Türklerine yapılmakta olan konutlar ile ilgili bir dizi görüşmeler yapıldı. Görüşmeler olumlu geçmiştir. Uygulama Daire Başkanı Murat ÖZKAYA ile görüşmede konutlarla ilgili sıkıntıları dile getiren Başkan İbrahim AGARA şöyle ifade etmiştir;

 

TOKİ Başkanlığı  ve konut hak sahipleri açısından sıkıntılı bir bekleyiş içinde geçen altı yıllık süre boyunca, yirmiye yakın  konut hak sahibi vefat etmiş, birkaç aile noter vasıtası ile konutlarını satmış, düğünler ertelenmiş ,kira kontratlarında sıkıntılar yaşanmıştır. Yıllardır bir ev sahibi olabilme hayaliyle yaşayan Ahıska Türkleri kira ödeyerek bodrum katlarında yaşamlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. Konut hak sahiplerinin TOKİ Başkanlığı’na  olan güvenleri sarsılmıştır .

2012 yılı Ocak ayında geçici teslim komisyonu eksikleri tespit etmiş  ve yüklenici firmaya imalat eksiklerinin bitirilmesi için  dört aylık süre tanımıştır.Başkanlığınızca verilen ek süre 30/05/2012tarihinde sona erecektir.Ancak  basit bir incelemeyle dahi eksiklerin bu tarihe kadar giderilemeyeceği rahatlıkla görülebilir.Ayrıca proje eksikleri yanı sıra kanalizasyon ve içme suyu bağlantıları da yapılmamış peyzaj çalışmaları durdurulmuştur. Ancak her şeyden önemlisi inşaatı tamamlanan ilköğretim okulu binasının tapusu alınamamış olup konutlar teslim edilse dai ilköğretim okulunun eğitim öğretim e açılamayacağı bilinmektedir.

SAYIN BAŞKANIM;

Yüzyıllardır sürgün ve soykırıma uğramış ve sonunda anavatanlarına dönmüş bulunan Ahıska Türklerini konut sahibi yapmak adına Sayın Başbakan’ımızın  başlattığı bu hayırlı projenin en kısa zamanda tamamlanarak okullar açılmadan en geç Ağustos ayında hak sahiplerine eksiksiz bir şekilde teslim etmenizi  arz ve talep ederiz.

 

Bunun üzerine Uygulama Daire Başkanı Murat ÖZKAYA şu cevabı verdi;

 

Konutlarınızın teslim edilmesinde gecikme olduğunu, mağdur edildiğinizi kabul ediyoruz. Bizim olduğu kadar mutahit firmanın da kusurları olduğunu bilmenizi istiyoruz. Bu gecikmelerden dolayı TOKİ adına tüm konut hak sahiplerinden özür diliyoruz. Şuan ki çalışmalar hızlı bir tempoda sona ermektedir. Kanalizasyon ve içme suyu problemi çözülmüştür, borular döşenmeye başlanmıştır. Temmuz ortalarında çalışmalar sonlanacaktır. Eylül ayında konut hak sahiplerine daireleri eksiksiz bir şekilde teslim edilecektir diye ifade etmiştir.

 

Bir diğer görüşmemiz de Finansman Daire Başkanı Ayhan KARACA ile gerçekleşti. Konut hak sahipleri adına, merak edilen ve ödemeler ile ilgili bazı sorulara yanıt aldık.

 

Ödemelerin evlere taşındıktan hemen sonra başlayacağını

Gayrimenkul sözleşmedeki fiyatların geçerli olduğunu

Gecikmeden dolayı fiyatlarda değişiklik olmayacağını

Anahtar teslim öncesinde konut hak sahiplerine bildirileceği

Anahtarların TOKİ’de adları geçen şahıslara teslim edileceği

Vefat edenlerin aileden birine verilmiş vekalete göre verileceğine

Noter üzerinde alım-satım yapanlar tespit edilirse konutlara el konulacak ve bu konutların TOKİ’ye geri iadesi gerçekleşecek.

 

Yönetim kurulu adına, Finansman Daire Başkanlığı adına verilen dilekçenin özeti; Ahıska Türklerinin örf, adet ve geleneklerini yaşatmak, sürgünlerin anma gecelerini düzenlemek, düğünler, mevlütler, toplantılar, folklor çalışmaları ve diğer aktivitelerin yapılması amaçlı 568 konut hak sahibine hizmet edecek, sitenin içindeki düğün salonu ve yemekhane, site yönetimine çok uygun fiyattan ve 180 ay taksitle verilmesinde yardımcı olmanızı saygılarımızla arz deriz.

Düğün salonu ve yemekhanenin site yönetimine verilmesi hususunda yardımcı olacağına söz verdi.

 

Konut hak sahipleri adına Başkan Dr. İbrahim AGARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here