67 senedir Ahıskadan uzak, sürgün hayatı yaşayan, dünyanın 3 kıtası ve 9 devletinde, Ahıska ve Türkiye hasretiyle yanan, kendi değerlerini her şeye rağmen koruyarak mücadele eden tüm Ahıska Türklerini ”AHISKANIN SESİ” dergisi adına selamlıyorum.

Ahıska Türkleri 67 senelik sürgün hayatında, haksızlığa, hakarete uğramış ve bir insanlık dramı yaşamış ama hiçbir zaman kaderine isyan etmemiş, onuru ve gururuyla yaşamış, haklarını yasalar çerçevesinde talep etmiş, bir türk toplumudur. Son 10-15 yıldır Ahıskalı sivil kuruluşlar kısıtlı imkanları ile bu davayı sürdürmüşler fakat hak ettikleri sonuca ulaşamamışlardır.

Ahıska Türklerinin ve Ahıska topraklarının davası Türkiye devletinin bir milli meselesidir. Bunun nedeni Ahıska Türklerinin Türkiye Devletinin öz be-öz vatandaşı olmalarıdır. Aynı din, dil, bayrak ve toprak paylaşmalarıdır.

Türkiye Devleti Ne Yapmalı : Öncelikle Ahıska Türklerinin varlığını kamuoyuna duyurmalıdır. Ahıska Türkleri kimdir? Nerde Yaşamışlardır? Bugün neredeler? Bu vatandaşlarımızın hakları ve özgürlükleri kimler tarafından savunulur? Ahıska Türklerinin meselesinin çözümünün muhattabı Türkiye”dir.

Çünkü bu durum Türkiye için Türklük, soy, kültür ve insanlık meselesidir. Ahıskalı ları’n yurtlarına dönüşü, haklarımıza sahip çıkılması, tüm değerlerimiz ile kendi öz topraklarımızda, insan gibi yaşamamızı sağlamak Türkiye Devletinin 1. derecede vazifesi olmalıdır . Birde bu olaylardan direk sorumlu ama seyirci kalan devletler vardır..

67 sene Ahıska topraklarından sürgün edilen ahıska Türklerine bir gecede hayvan vagonlarına doldurarak sürgüne gönderen Stalin ve Sovyetler birliği bu suçların mirasçısı şu anki Rusya federasyonu Sovyet rejiminin Ahıskalılara yaptığı insanlık dışı muamele suçunu temizlemek zorundadır.Ahıska Türklerine yapılan sürgünün bir başka sorumlusu da Gürcistan Devletidir. Ahıskadan zorla sürülmüş olan vatandaşların tekrar kendi Ahıska topraklarına döndürmekle yükümlüdür.70 yıldır insanlık hakları ellerinden alınmış bir milletin insanca kendi topraklarında yaşamaları için Gürcistan devleti hiçbir bahane söyleyecek durumda değildir. Ayrıca bu göçten sorumlu ve bu göçü takip edecek B.M ; A.K ,İnsan Hakları ve diğer örgütler Ahıska Türkleri konusunda sorumluluk almalı ve varlıklarını göstermelidirler.Ermeniler doğu ve güney doğuda bir devlete karşı isyan etmişler Anadolu insanını sırtından vurmuşlar ve bu nedenle o bölgeden,bu bölgeye nakil edilme sırasında vefat edenleri de katarak Türkiye aleyhinde dünyada soykırım suçlaması ile Tüm Avrupa parlamentolarında Soykırımı kabul ettirmek çabasındaki Ermenilere bu kadar ilgi gösterilirken ,hiçbir suç işlememiş,suça karışmamış,örgüt kurmamış,yaşadığı devlete isyan etmemiş Ahıska Türkleri suçsuz bir şekilde Ahıska topraklarından sürülmüş bu haksızlığı,insanlık dramına ve insan ayıbına hiçbir devletin sahip çıkmaması acı veren bir gerçektir. M. Kemal Atatürk’ün ”TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR”değimiyle Ahıska Türklerine sahip çıkacak tek devlet TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ dir.

İbrahim AGARA (İzmir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here