Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılmak üzere Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı, Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi Başkanı Ziyaeddin İsmihanoğlu başta olmak üzere bir grub Ahıskalı Türk ile görüştü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ahıskalı Türklerin kendi yurtlarında yaşamalarına ilişkin talepleri karşısında, Türkiye’nin bu haklı davalarında Ahıska Türklerini her zaman desteklediğini belirtti.

DATÜB Genel Başkanı Ziyaeddin İsmihanoğlu, artık Dünya Ahıska Türkleri Birliği‘nin resmileştiği ile ilgili Dışişleri Bakanı’nı bilgilendirdi. İsmihanoğlu, geri dönüş sürecinin Türkiye ve Avrupa Konseyi’nin bir projesi olduğunu, Türkiye’nin Ahıska Türklerine, vatana dönüş halinde TİKA aracılığıyla yardım ve destekte bulunacağını anımsattı.

Rusya Federasyonu ve ABD’de yaşayan Ahıskalı Türklerin durumu da anlatıldı.

DATÜB Genel Başkanı Ziyaeddin İsmihanoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na Ahıskalı Türkler adına antik bir kılıç hediye etti ve  “Türk’ün sözü de bu kılıç gibi iti/keskin olsun” cümlesini sözlerine ekledi.

Daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, ‘ALTIN KÖPRÜ’ Dergisi’nin son sayıları takdim edildi.

Yazan: Ramiz MEŞEDİHASANLI
Ahıska Press Basın Bilim Merkezi Eşbaşkanı.
Kaynak: Ahıska Press

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here